Kousek od Chotiměře ve svahu nad Prackovicemi nad Labem je už přes 10 let přerušená kolej od sesuvu v roce 2013. Okolo padesáti cestujících se tak vydalo na výlet motorákem, kdy svou aktivitou chtěli dát najevo, že nejsou spokojení se současným nefunkčním stavem trati č. 097.

close Z akce Spolku lokálních drah Teplicko. info Zdroj: Se svolením Michala Cuce zoom_in Z akce Spolku lokálních drah Teplicko. „Akce Spolku lokálních drah – Teplicko přilákala všechny věkové skupiny, kteří nezapomněly a mají o dříve populární trať stále zájem. Udělali jsme si z Chotiměře krátkou pěší vycházku k místu přerušení kolejí a alespoň virtuálně jsme propojili trať, současně se i diskutovalo nad příčinami sesuvu“, uvedl k sobotní akci předseda spolku Ing. Michal Cuc, který byl ten den i v roli strojvůdce mimořádného vlaku.

Během debaty účastníků převládl názor, že příčinou sesuvu svahu mohla být samotná stavba dálnice D8. Pokud při stavbě zhutnili celou stavbu dálnice a z vrchu Kubačka tečou při deštích proudy vody, pak se logicky stavba plnila, pokud nebyla dobře odvodněna. Nevydržely základy a sesunul se svah v lokalitě, která je geologům dobře známá díky svému nestabilnímu podloží ze sopečného původu.

Zatímco dálnice pod touto tratí byla opravena, dostavěna a otevřena již v roce 2017, železniční trať stále na svou sanaci čeká. Poslední zprávy od Ministerstva dopravy jsou z roku 2021. Tehdy se uvádělo ve zprávě, že se sanací se započne v srpnu 2023, to se však nestalo.

Co by to bylo za sváteční jízdu, kdyby účastníci akce nebyli v rámci Mikulášské nadílky odměněni drobnými upomínkovými předměty, které pro všechny spolek připravil. Současně bylo zajištěno i příjemné občerstvení v podobě palačinek, sladkých i slaných, teplých nápojů, a také jablek či hrušek ze sadů Českého středohoří, které lze vidět kolem trati.

close Z akce Spolku lokálních drah Teplicko. info Zdroj: Se svolením Michala Cuce zoom_in Z akce Spolku lokálních drah Teplicko.  

„Hrozně mě mrzí a současně štve, přístup ministerstva a Správy železnic k lokálním tratím u nás v regionu – nejde jen o teplicko-lovosickou trať č. 097, ale třeba i Kozí dráhu nebo Moldavskou dráhu. V Praze spíše jen slibují a v praxi hledají důvody, proč něco nejde. To VRTku by stavěli klidně hned zítra. Naopak je skvělé, že se i v zimním počasí našla padesátka lidí různých věkových kategorií, kterým není neopravená a mezi turisty i běžnými cestujícími, populární trať přes České středohoří lhostejná a rádi by jí viděli opět funkční a v provozu,“ komentoval současný stav zastupitel z Teplic a tiskový mluvčí spolku, Adam Souček.

Spolek lokálních drah Teplicko připomene sesuv svahu a přerušení tratě opět na jaře r. 2024, kdy chystá velkou soutěžní hru pro malé i velké přímo v lokalitě kolem trati č. 097. Opět tak lidi dostanou možnost seznámit s její historií a také se samotnou nešťastnou a stále neřešenou, situací na trati.

Spolek lokálních drah Teplicko