V již 45. pokračování soutěže se utká pět tříčlenných družstev, která získala nejvíc bodů v korespondenčním kole. Tým Střední školy stavební a strojní v Teplicích ve složení Miroslav Klenc, Tomáš Mucha, Karel Stolař vyplnil náročné vědomostní testy a s 25 správnými odpověďmi z 30 se umístil mezi nejlepšími, čímž se probojoval do finále.

V dvouhodinovém programu si soutěžící pod dohledem odborné poroty prověří své vědomosti z fyziky a dalších oborů souvisejících s energetikou a budou mít také možnost otestovat zajímavé disciplíny, např. si vyzkouší, jak složité je řídit elektrizační rozvodnou soustavu. Celý pořad bude uvádět moderátor Českého rozhlasu Vladimír Kroc, o zpestření programu se postará Úžasné divadlo fyziky (ÚDIF).

Soutěž navazuje na vzdělávací program osvětových besed „Energie – budoucnost lidstva“, který běží nepřetržitě již 23. rokem. Cílem projektu je kromě prohlubování informovanosti mládeže o všech aspektech energetiky také motivace ke studiu technických oborů. Školy, které mají zájem zapojit se do projektu v příštím školním roce, si mohou bezplatnou besedu objednat na adrese info@portaeduca.cz, nebo na telefonním čísle 606 472 428.