Luděk Steklý, člen představenstva AGC Automotive Czech: „Soutěž Technowizz je důležitým stavebním kamenem v naší podpoře technického vzdělávání v regionu. Naší snahou je umožnit mladým a nadějným studentům technických oborů zapojit se do řešení skutečných úkolů ve výrobě. Věříme, že jsou to pro ně neocenitelné zkušenosti nejen z pohledu technického růstu, ale i díky veřejným prezentacím je to zkušenost pro jejich maturitu i další životní zkoušky. I letošní výsledky ukázaly, že se u nás najde stále více chytrých a šikovných studentů se zájmem o techniku, z čehož máme radost.“

Soutěže se letos účastnilo celkem sedm týmů ze čtyř středních technických škol na severu Čech. „Vůbec poprvé v historii naší soutěže studenti vypracovali řešení pro všechny čtyři zadané technické úkoly. Nejlépe se to podařilo dvěma týmům ze SPŠ v Ostrově a dvěma týmům ze SPŠ technické v Jablonci. Celkem tak bylo oceněno deset studentů a čtyři garanti, jejich učitelé,“ řekl Lukáš Vavřina, který má ve firmě projekt na starosti. Každý student si odnesl 10.000 korun, garanti po 5000 korunách a každá ze škol získá 60.000 korun na zlepšení technického vybavení pro studenty.

Do soutěže Technowizz se mohou přihlásit studenti všech ročníků strojních nebo elektrotechnických oborů středních a vyšších odborných škol z Ústeckého, Libereckého a Karlovarského kraje. Může jít o školy soukromé i veřejné. „Nesmírně důležitá je zde role pedagogů, kteří jsou většinou motory pro zapojení studentů do soutěže. Bez nich a jejich vedení by v mnoha případech bylo pro studenty velmi těžké zadání splnit,“ vyzdvihl roli pedagogů Lukáš Vavřina. Soutěž vždy probíhá dvoukolově. Nejprve studenti připravují řešení a následně ho prezentují před zástupci AGC Automotive Czech. Součástí řešení je i návštěva výrobního závodu AGC Automotive Czech v Chudeřicích.

AGC Automotive Czech soutěž financuje prostřednictvím svého Dárcovského fondu AGC, který spravuje Ústecká komunitní nadace. Partnery soutěže jsou Technická univerzita v Liberci a Fakulta strojního inženýrství UJEP v Ústí nad Labem, v jejímž zbrusu nové budově CEMMTECH se uskutečnily obhajoby řešení. „Vyhlášení dalšího ročního soutěže předpokládáme na přelomu května a června letošního roku na webech www.komunitninadace.cz nebo na www.agcautomotive.cz,“ uvedl Petr Veselý z Ústecké komunitní nadace.

Soutěž Technowizz získala již několik ocenění, například v soutěži TOP Odpovědná firma za podporu regionu a také v rámci skupiny AGC. AGC Automotive Czech dlouhodobě podporuje také vysokoškolské vzdělávání technického směru. Spolupracuje například s UJEP v Ústí nad Labem, ČVUT v Praze nebo TUL v Liberci.

 

AGC Automotive Czech v Chudeřicích na Teplicku je největším závodem na výrobu autoskel skupiny AGC s kapacitou až 30 milionů kusů autoskel. Skupina AGC je největším světovým výrobcem plochého skla. V současné době skupina AGC dodává skla pro všechny významné světové značky automobilů, jako Bentley, Porsche, Mercedes, Audi, BMW, Toyota, Volkswagen, Škoda, GM, FORD, Renault, Peugeot, Citroën, Suzuki, Fiat a další.

Martin Jonáš