Z vnějšího pohledu jsme Mars poznali jako svět, jehož tvář byla utvářena řadou procesů spjatých se sopečnou činností, přítomností kapalné vody i ledu, srážkami těles, erozí i tektonickými procesy. Je vnitřní stavba Marsu podobná Zemi nebo se od ní liší? A pokud ano, tak čím? Právě k nalezení odpovědí na tyto otázky byla k Marsu vyslána sonda InSight, která na povrch planety umístila seismometr a také tepelnou sondu. Jaké informace o nitru rudé planety jsme díky těmto citlivým přístrojům získali?

Fotografické výstavě v teplické botanické zahradě vládne jóga.
PODÍVEJTE SE: Fotografické výstavě v teplické botanické zahradě vládne jóga

Petr Brož se jako vědecký pracovník Geofyzikálního ústavu AV ČR zabývá výzkumem sopečných procesů na jiných tělesech Sluneční soustavy, nejčastěji právě na Marsu. Zajímají ho sopky vzniklé výstupem roztavených hornin, ale také bláta. Ve své práci se zaměřuje na popis těchto těles za použití obrazové analýzy satelitních fotografií ve viditelném světle, topografických dat a numerického modelování. Kromě odborné činnosti se věnuje i popularizaci geověd.

„Petra Brože jste mohli slyšet na vlnách Českého rozhlasu,“ říká koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský. „Na internetu najdete jeho populárně-naučné příspěvky na Twitteru nebo TikToku, a v knihkupectvích můžete narazit na knihu Vesmírníček, kterou na podzim vydal společně s ilustrátorkou Lucií Škodovou.“

Přednáška Petra Brože se uskuteční v prostorách hvězdárny v Teplicích na Písečném vrchu od 18:00 hodin. Místo si můžete rezervovat na adrese: hap@hapteplice.cz. Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.

 Jana Kasaničová, tisková mluvčí UJEP