Roušky se šijí hned na několika místech univerzity, a to na pedagogické fakultě, fakultě strojního inženýrství, fakultě zdravotnických studií, filozofické fakultě… a tzv. designové roušky vyrábí také fakulta umění a designu.

 Šití ústenek nepovažují univerzitní švadlenky za nic mimořádného. „Jenom jsme se přidaly ke spoustě dalších žen a mužů, kteří přiložili ruce k dílu,“ říkají skromně. Roušky se šijí pro lékaře, pro potřeby na univerzitě a jakékoliv potřeby evidované z okolí.

 Kromě klasiky pro dospělé se na pedagogické fakultě zaměřili také na děti. Své v tom sehrály osobní kontakty dr. Jitky Kratochvílové, která se studenty Univerzity třetího věku již v minulosti vymalovala dětské oddělení Masarykovy nemocnice pohádkovými postavičkami. „Od tamních sestřiček jsme si zjistili, jaké mají potřeby, a pustily se do práce. Samozřejmě se k nám opět přidali studenti U3V, dokonce s jejich vedoucí Danou Masopustovou,“  popisuje Jitka Kratochvílová z katedry výtvarné kultury PF UJEP.

Tragická nehoda kamionu a dodávky u Tuchlova.
Řidiči kamionu hrozí za smrt tří lidí u Tuchlova deset let

 Přes víkend tak společně ušily 107 malých dětských roušek s veselými motivy.

 Obrovské množství ústenek vyrábějí pracovnice fakulty zdravotnických studií, konkrétně z kateder fyzioterapie a ošetřovatelství. Již je předaly do nemocnic v Ústí nad Labem, Roudnici, Uhříněvsi, Lounech, České Kamenici, Liberci, Děčíně a Trutnově.

 „Dalších cca 1 000 ks  roušek bylo poskytnuto Dětskému domovu a Domovu pro seniory v Ústí nad Labem, ústecké a pražské městské policii, pracovníkům Kauflandu ve Všebořicích, Domovu důchodců Čížkovice, Domovu sociálních služeb v Meziboří a dalším,“ uvádějí Lucie Libešová a Dáša Stupková z katedry ošetřovatelství FZS UJEP.

3D tisk

Na UJEP tiskne celá „komunita 3D“, tedy všechny 3D tiskárny, které jsou na fakultách k dispozici. Vyrábějí zakladače na tkalouny, pomůcky k rouškám pro obrýlené či ty, kteří je musí nosit permanentně, hlavové části ochranných štítů…

 „Na pedagogické fakultě tiskneme od prvopočátku s naší bývalou studentkou Veronikou Čmejlovou zakladače na tkalouny. Od 16. 3. 2020  jsme jich rozdali cca 80, švadlenkám na UJEP, studentkám i akademičkám z FUD nebo FSI, ale také jednotlivcům z Ústí nad Labem a okolí. Zakladače si u nás vyzvedla i Policie české republiky,“ říká s nadšením hlavní tiskařka a švadlena PF UJEP Jitka Kratochvílová.

 Tuto jedinečnou pomůcku pro jednodušší výrobu tkalounů k ochranným  rouškám tisknou na FSI, PF, PřF, FUD i FF při využití geometrie navržené firmou Průša research a. s.

 Zakladače z PF byly odeslány například do Krupky, Přestanova, Úštěka, Mukařova, Proboštova, Velkého Března, Lovečkovic apod.

 Zajímavé jsou také konkrétní příběhy 3D tiskáren. Ta na pedagogické fakultě byla pořízena v rámci projektu „Učíme se učit“, což byly ve skutečnosti čtyři letní školy 3D modelace, kde se sami akademici s technikou učili pracovat. Perfektní načasování poslední vzdělávací akce, která skončila 8. 3. 2020, plynule vyústilo do tisku komponentů, které se díky šíření koronaviru staly obrovsky nedostatkovými.

 „Je to fajn pocit, že každý může troškou přispět k dobré věci. Jenom jsme se přidaly k vlně 3D tisku, která probíhá po celé republice,“ říká skromně Jitka.

Casanovské slavnosti v Duchcově 2019.
Letos bez Casanovy, pouti a Lázeňské. Uvolnění Teplicko nevěří, ruší akce

Po zakladačích následoval tisk dalších pomocných „vychytávek“ pro nošení roušek. „Zkusily jsme vytisknout pro lidi, kteří nosí brýle, taková udělátka na roušku, aby se jim nezamlžovala skla. Také vyrábíme strunu, která drží roušku na hlavě bez nutnosti upevnit si ji gumičkami za uši. Pro pracovníky, kteří musí mít ústenku nasazenou celý den, je to velmi praktické a také velká úleva,“ vysvětluje Veronika Čmejlová.

Pracovníci Fakulty životního prostředí a Přírodovědecké fakulty UJEP se věnují výzkumu tzv. nanozymů – materiálů, u kterých byla nedávno prokázána schopnost inaktivovat chřipkové viry. Jejich pozornost si v této souvislosti zasluhuje nanoenzymatické štěpení fosfolipidů.

 „Nanoenzymatické štěpení fosfolipidů je v mnoha ohledech zajímavým problémem. Zda to může přispět k boji proti koronaviru je otázkou. V každém případě jsme se rozhodli výzkum v tomto směru urychlit a doktorandi již začali vyvíjet postup testování fosfolipidázové aktivity nanozymů,“ říká profesor Pavel Janoš.

Studenti a akademici UJEP v sociálních a zdravotnických zařízeních

 Na UJEP se jedná o studenty oborů PF (Speciální pedagogika – intervence, Speciální pedagogika – poradenství Učitelství pro 1. stupeň ZŠ a speciální pedagogika, Sociální pedagogika), FSE (Sociální práce, Řízení v sociální práci) a FZS (Všeobecná sestra).

 Dle informací z ÚK bylo v rámci sociálních a zdravotnických oborů osloveno příkazem hejtmana cca 40 studentů UJEP, převážně studentů FZS UJEP.

 „V rámci pracovní povinnosti působí v KZ, a. s., i u ostatních poskytovatelů zdravotních služeb 30 studentů studijního oboru Všeobecná sestra,“ udává prorektorka pro studium Alena Chvátalová.

 Vzhledem k odborné způsobilosti, kterou se pyšní mnohé členky kateder fakulty zdravotnických studií, tak v současné době pracují v pozicích všeobecných sester ať již přímo v první linii v Covidovém týmu, na Kardiologické klinice MNUL, či v zařízeních pro seniory.

Jana Kasaničová, mluvčí UJEP