Slavnostního aktu se zúčastnil hejtman Oldřich Bubeníček a zástupci všech čtyř sokolských žup, tradičních sportovních spolků s velmi silnou základnou dětských a mládežnických sportovců, působících na území Ústeckého kraje. Hejtman Bubeníček uvedl, že si Ústecký kraj rád připomněl tento historicky významný den a dodal: „Ústecký kraj si je vědom historického odkazu Sokola pro český národ, proto rád podpořil tuto tradici, obzvlášť když se jeden ze zakladatelů Sokola profesor Miroslav Tyrš narodil v Děčíně.“

8. říjen byl v roce 2019 zařazen mezi významné dny České republiky jako Památný den sokolstva.  Vzdává hold všem členům a členkám Sokola, kteří obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost republiky. Sokolští činovníci tvořili významnou část českého odboje, přičemž nejvýznamnějším skutkem sokolského odboje se stala spolupráce při atentátu na německého zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Během 8. října se obvykle v místech, kde působí sokolské jednoty, konají různé pietní akty a společenská setkání. Celý den zakončuje Večer sokolských světel, tradiční sokolská vzpomínková akce, která má svíčkami puštěnými po vodní hladině připomenout osud konkrétního sokolského hrdiny, který obětoval život pro svou vlast.

Hana Šťástková, Ústecký kraj