„Cvičení bude probíhat pod odborným dohledem v kruhovém tréninku nebo při skupinových cvičeních, které jsou vhodné pro pacienty s RS. Pohybové aktivity jsou ale určeny i jejich rodinám, přátelům, lékařům, terapeutům či zdravotním sestrám a komukoliv dalšímu. Těšit se lidé mohou na kruhový trénink, jógu, tanec s hudbou a též bude možné vyzkoušet nové metody IVF ve fyzioterapii například virtuální realitu,“ uvedla Jaroslava Brhlíková sociální pracovnice neurologického oddělení teplické nemocnice.

Hlavním cílem MaRSu je motivovat nemocné k pravidelnému pohybu, jenž je velmi důležitou součástí léčebného režimu, protože zmírňuje příznaky nemoci.

Teplice Školní ulice
Co je nového v teplické Školní a Rokycanově ulici: Pizza a fitness pro ženy

„Společně se zdravým životním stylem a včasnou biologickou léčbou zásadně oddaluje vzplanutí nemoci a mírní její příznaky,“  řekla primářka MS Centra při neurologickém oddělení nemocnice Teplice Marta Vachová. Organizátorem teplického maratonu je tradičně teplické MS centrum a Unie ROSKA Teplice, akci zastřešuje Nadační fond IMPULS, který se už téměř 20 let věnuje pomoci pacientům s RS.

Vyhořelá vila a smutné okolí. Vydejme se do doby, kdy byla chloubou.
FOTO: Vyhořelá vila a smutné okolí. Vydejme se do doby, kdy byla chloubou

V Ústeckém kraji trpí roztroušenou sklerózou 1600 pacientů, což je čtvrtý nejvyšší počet v rámci krajů ČR. Díky moderní léčbě se daří nemoc zpomalit, ale ne zcela vyléčit. RS je nejčastější neurologické onemocnění vedoucí k trvalé invaliditě. Prvními příznaky jsou například ztráta zraku na jednom oku, porucha vylučování, ztráta hybnosti ruky, nohy nebo poloviny těla. „Možnou prevencí je vyvarovat se kouření a udržovat dostatečnou hladinu vitaminu D, zejména u dětí a v období dospívání,“ sdělila primářka Vachová. (mm)