Nejznámější český umělecký fotograf představuje svou tvorbu v Galerii Zahradní dům v Teplicích výstavou „Osmaosmdesát plus jedna“. Jeho práce ovlivnila celosvětovou fotografii. Jedním z příkladů je jeho originální nápad vyfotit torzo nahého muže, který svírá v náručí novorozeně. Tato kompozice je dnes reprodukována asi stejně běžně jako fotky školních tříd.

Vernisáž bude ve středu 24. dubna v 18 hodin. Výstava potrvá do 22. června. Otevřeno pondělí až neděle od 11 do 17 hodin.

Dlouhou dobu žil Jan Saudek v jediné přízemní místnosti, která mu také sloužila jako ateliér, kde u oprýskané zdi, s oknem vedoucím do dvora, nafotil nesčíslný počet modelů a modelek všech věkových a váhových kategorií, společenských postavení a osudů. Většinu svých prací Jan Saudek ručně koloruje. Uznání se mu v komunistickém Československu nedostalo, zato byl hojně vystavován a publikován v zahraničí. Jan Saudek je rytířem Řádu umění a literatury. Byly o něm natočeny dokumentární, a dokonce hrané snímky.

Napsal: doc. Mgr. Vladimír Šavel - kurátor GZDT

Pozvánka na výstavu v Galerii Zahradní dům v TeplicíchPozvánka na výstavu v Galerii Zahradní dům v TeplicíchZdroj: Se svolením Vladimíra Šavla