Ráno se uskutečnilo setkání u pomníku před kostelem v Mukově, v poledne pak začal akt v Teplicích. V obou případech veškeré dění, tedy kladení věnců a kytic nebo proslovy, odstartoval příjezd konvoje historických vozidel. Piety se za velvyslanectví USA zúčastnila Anne Baker, která připomenula, že její dědeček se za II. světové války zúčastnil osvobozování Evropy. Ceremoniálů se zúčastnili zástupci měst, obcí a spolků.

Vzpomínková akce, kterou každoročně pořádá Severočeský letecký archiv Teplice, Jednota Československé obce legionářské Teplice ve spolupráci se Statutárním městem Teplice, s orgány státní správy, samosprávy a organizacemi regionu, připomíná události z 21. července roku 1944, kdy při náletu 15. letecké armády USA na chemičku v Záluží u Mostu a po zásahu flaku (německé protiletadlového dělostřelectva) se stal jeden z letounů neovladatelným a došlo ještě ve vzduchu ke srážce s dalším strojem.

Obě čtyřmotorová letadla se zřítila do katastru města Teplice. Jeden dopadl u Písečného vrchu, druhý se zřítil nedaleko Sometu, tehdy Zeiss Werke. Havárie a následný lynč od místního německého obyvatelstva přežili z obou osádek pouze čtyři letci. Další letoun se po zásahu flaku zřítil nedaleko obce Mukov. V jeho troskách nalezli smrt tři letci.

Lucie Králíková