V 80. letech 20. století vydala ještě pod někdejším názvem „Zásobní a sbírková zahrada města Teplice“ průvodce po sklenících, útlou brožuru textového charakteru s minimem obrázků. V novodobé historii od roku 2002 žádný tištěný průvodce nevyšel. Ačkoli příznivci botanické zahrady po aktuálním průvodci volají dlouhodobě, přicházejí první úvahy o jeho knižním vydání teprve v roce 2010.

V letošním roce se zadařilo a všichni milovníci naší zahrady si mohou zakoupit průvodce po naší skleníkové expozici. „Publikace Vyrostla nám do krásy, kterou jsme vydali v minulém roce, byla takovou pomyslnou startovní čárou. Nepředpokládáme vydávání publikací jako na běžícím páse, ale rádi bychom v budoucnu měli základní sortiment, který rozšíří všem návštěvníkům povědomí o naší zahradě, pěstovaných rostlinách a různých souvislostech ve spojitosti s rostlinami a jejich historií,“ říká ředitel zahrady Petr Šíla.

Průvodce jsme se snažili koncipovat trochu jiným stylem, než je běžné. Kromě představení jednotlivých expozic a vybraných rostlin jsme kladli důraz na různá propojení a zajímavosti z botanického i každodenního prostředí. „Věděli jste, že lékař James R. Symon měl jako koníček sběr zmijovců? A že mnoho sbíraných rostlin má jako sběratele uvedeného právě jeho? I takovéto zajímavosti přináší nový průvodce,“ říká kurátor zahrady Jan Ptáček. 

„Recenzovaný průvodce v sobě skloubí odbornost, nadšení předávat informace široké veřejnosti i prostředek pro vzdělávání žáků a studentů, z nichž možná v budoucnu vyroste nová generace mající jako koníček či práci vědu o rostlinách,“ říká botanička Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a recenzentka publikace Lenka Macková. Autorem vybraných fotografií je mj. také známý teplický fotograf Milan Stryja. Publikace je k zakoupení ve foyer skleníku Tropicana za 299 Kč.

Slavnostně byla představena na zahájení výstavy ¡MEXIKO! Barvy! Vůně! Chutě!