Na dvaceti panelech je stručně představeno téma zemědělské rozmanitosti, jejího významu pro lidstvo i způsoby, jak se genetické zdroje rostlin, živočichů a mikroorganismů uchovávají pro budoucí generace.

„Každá rostlina, živočich či mikroorganismus slouží jako unikátní zásobárna genů, tzn. vlastností, které nejde nijak nahradit. Všechny tyto genetické zdroje mohou v budoucnu sloužit lidem pro šlechtění nových odrůd a plemen, při léčbě chorob nebo pro nová průmyslová využití.“

Výstava není zaměřena jenom na rostliny, ale i na živočichy či mikroorganismy, ačkoliv nás v botanické zahradě se dotýká právě problematika rostlin. Udává se, že přes 30 000 suchozemských rostlin je jedlých, ale 90 % zemědělské produkce závisí na méně než 20 druzích rostlin, přičemž 60 % všech potravin se vyrábí ze čtyř druhů (pšenice, rýže, kukuřice a brambor).

Věděli jste, že?

- více než 80 % veškerých potravin na světě je rostlinného původu?

- šlechtění nové odrůdy obilniny trvá 10-15 let?

- botanické zahrady se podílejí na uchovávání genetických zdrojů?

Přijďte na výstavu Genetické zdroje: Klíč k zemědělské rozmanitosti, která je umístěna ve venkovní expozice Botanické zahrady v Teplicích. Výstava bude pro veřejnost přístupná od 7. 10. minimálně do konce roku 2021. V dalším putování této výstavy je Bečovská botanická zahrada, kde bude k dispozici od 1. 6. 2022.

Petr Šíla, ředitel Botanické zahrady Teplice