V dubnu se žáci 8. A a B ze základní školy v Proseticích zúčastnili vzdělávacího projektu EDU.Lab. od společnosti Škoda Auto, který probíhal pro školy i veřejnost na kolonádě v centru města Teplice.

Žáci navštívili moderní laboratoř Škoda EDU.Lab, která vznikla pro podporu technického vzdělávání. Uvnitř laboratoře byly připraveny ukázky moderních technologií, např. 3D tiskárny, roboti, nebo rozšířená realita. Vedle rozšířené reality byla představena i virtuální realita, na které si mohli žáci vyzkoušet lakýrnické práce. Také si mohli zkusit práci s termokamerou, která se využívá při výrobě automobilů Škoda. Využili možnosti umělé inteligence a pracovali s aplikací Al ChatGPT, která jim byla dobře známá, nebo s aplikací Dall-E, která jim přinesla možnost poznat něco zcela nového.  

Velká část programu byla věnovaná také kyberbezpečnosti. Ve vstupní místnosti si každý mohl naskenovat QR kód a po zadání e-mailu zjistit, zda bylo již někdy jeho heslo odcizeno. Žáci byli poučeni o nebezpečích sociální sítě TikTok a poznali, jak umělá inteligence dokáže sbírat a vyhodnocovat data i bez jejich souhlasu. 

Ve venkovní části byl představen nový elektromobil od společnosti Škoda, o kterém se žáci dozvěděli vše, co je zajímalo a měli také možnost si prohlédnout i vnitřní prostory automobilu. Dále zde byla připravena soutěž, ve které žáci uplatnili znalosti z fyziky a některým se podařilo vyhrát cenu. Také zde byla umístěna kola, na kterých si mohli vyzkoušet, za jak dlouho by při jejich rychlosti jízdy nabili nový elektromobil. 

Mgr. Barbora Čechová, ZŠ s RVIVT Teplice