Proplete-li se vášeň a žárlivost, k pomstě už zbývá jen krůček. Nevěra se zkrátka nevyplácí a nakonec vždy vše vyjde najevo. Bohudík, či bohužel? Záleží, co si kdo odskáče, co koho až zlomyslně pobaví… Zajímavé též je, když dva zcela stejní horolezci zápasí o krásnou řeckou servírku. A co se semele, najde-li taxikář v autě svého šéfa náušnici své manželky? Hádejte, čtěte…

Žena letící na trase New York - Londýn se kvůli manželově nevěře rozhodne pro sebevraždu, bez okolků své plány svěří dost podivnému spolucestujícímu. Je na dně a aby ne: „Muž mě právě podvádí s mou nejlepší kamarádkou Melissou! Právě spolu souloží v mám hedvábném povlečení,“ zoufá si. Nebezpečný kolotoč silných emocí začíná a už nepůjde zastavit.

Slavný literát knihu psal v „čase nudy“, tedy za lockdownu, ač na něj měl původně v plánu světové turné s knihou Království (2020). Zkusil tak kratší prozaický útvar, jehož obsahová sevřenost umožní víc pracovat s pointou i s náznaky a zajímavou dějovou zkratkou. Jde o jeho první detektivní povídky, kde se – tedy kromě příběhu „Fronta“ - vše točí jen kolem žárlivosti.

„Ne všechny tyto příběhy mají překvapivou pointu, ale určitě nenudí,“ hodnotí knihu čtenář a mluví o dobře investovaných penězích. Další čtenář hlásí: „I mě dostaly první dva příběhy. Úvodní rychlým tempem, zajímavými myšlenkami i logickou gradací, druhý psychologickým podtextem.“ Čtenářka si „pochvaluje logické dedukce od autora, od kterého se to už vlastně čeká.“

Jo Nesbø je Norský spisovatel i hudebník, původně ekonom a finanční analytik. Stvořil úspěšnou krimi sérii započatou v roce 2013 románem Netopýr, v němž pátrá svérázný kriminalista Harry Hole. Série Nesbømu přinesla famózní úspěch, má za ni řadu ocenění i prodejní úspěchy též v Česku.

Mimo sérii s Harrym Holem píše samostatné nápadité romány i příběhy pro děti s trochu potrhlým doktorem Proktorem v hlavní roli. I ty baví jako audioknihy. Jeho knih se celosvětově prodalo přes 50 milionů, jsou přeloženy do více než 40ti jazyků, vycházejí ve více než 140ti zemích. Jo Nesbo dnes bezkonkurenčně patří k 1 % celosvětově nejprodávanějších autorů.

Radek Strnad