Přesto, že závodníci TJ Lokomotiva Teplice zdaleka nemají možnost využít slušných sněhových podmínek podkrkonošských oddílů, podařilo se v letošní zimě celému týmu vedenému trenéry a servismany v jedné osobě Miroslavu Cinglovi a Martinovi Noskovi připravit borce tak, že se letošní závodní sezóna bude řadit k těm nejúspěšnějším.

Poslední přípravu absolvovala skupina dorostu na zbytcích sněhu na tratích saského Fichtelbergu před týdnem. A ve čtvrtek 21.3. se již 12 závodníků včetně dvou dívek kategorie U15 a dvou zástupců nejstarších kategorií juniorů a dospělých vydalo již poněkolikáté za sebou na Horní Mísečky, kde se nezměrným úsilím organizátorů ze ČKS SKI Jilemnice a dalších pomocníků z blízkých oddílů podařilo připravit závěrečné třídenní Mistrovství republiky.

Celý víkend závod provázela náročná podmínka, rozbředlá stopa, poslední den s popraškem nově napadlého sněhu. V pátek se závodníci vydali do stopy závodu volnou technikou, čili bruslením intervalově. Hned v nejmladší kategorii starších žákyň U15 nás překvapila úžasným výkonem Nikola Žilinská, vždyť jejím oblíbenějším stylem je klasika! A hned zlato! Velký úspěch této poctivě se připravující závodnice. V kategorii U16 skvěle zabojovali 4. Kryštof Háněl a 6. Adam Klement. Další naši borci také nezklamali, především v kategorii staršího dorostu 11. místem Matěj Švácha, 12. místem Eliška Fuchsová a 16. Eliška Beránková (obě U16), 17. místo obsadil Jan Hlisník (U18) a také junior Pavel Švácha.

Sobota patřila závodu v klasice, opět intervalově. V Krkonoších se „čerti ženili“. Pršelo a foukal silný vítr. O to víc lze obdivovat opět profesorský výkon Nikoly Žilinské, která tentokrát vybojovala stříbro ! Vytáhli se starší dorostenci: Matěj Švácha skvělým výkonem obsadil 6. a Matěj Kaiser 16. místo. Jan Hlisník byl hned za ním 17. Mladší dorostenci Kryštof Háněl a Adam Klement vyjeli 5. resp. 12. místo. Výkon vylepšil na 11. pořadí i junior Pavel Švácha.

Do nedělních závěrečných štafet klasickou technikou se třemi úseky nastoupilo 8 našich zástupců. Kompletní štafety jsme sestavili v kategoriích U15+U16 dívek, U18 chlapců a nominovali jsme 2 závodníky do štafety Ústeckého kraje v kategorii chlapců U15+U16. Děvčata ve složení Beránková, Fuchsová, Žilinská bojovala na trati 3 x 2,5 km a výborným výkonem vybojovala 5. místo mezi 18 štafetami. Stejně si vedli i starší dorostenci (Matěj Kaiser, Jan Hlisník, Matěj Švácha), také byli pátí na distanci 3 x 4 km. Štafeta Ústeckého kraje s Matějem Fejfušou a našimi závodníky Kryštofem Hánělem a Adamem Klementem skončila sedmá z 19 týmů. Všichni skvěle bojovali !

Třešničkou na dortu je výsledné 3. místo Nikoly Žilinské v Českém poháru starších žákyň U15 a 6. místo ve stejné soutěži chlapců U16 Kryštofa Háněla. Úžasný je úspěch dorosteneckého týmu, který obsadil v MČR družstev 5. místo mezi všemi kluby. S přispěním výborných výsledků staršího žactva a dospělých dosáhla TJ Lokomotiva Teplice na 8. místo v „Superpoháru družstev dospělých, dorostu a žactva“ v sezóně 2023-24. Moc všem závodníkům, trenérům a vedení klubu gratulujeme!

Yvona Rubášová, TJ Lokomotiva Teplice, oddíl běžeckého lyžování