Cyklus snímků Blansko mobilem Stanislava Vondry pravidelně přináší neotřelé pohledy na největší město v regionu a jeho blízké okolí. „Fotografování je můj celoživotní koníček. S telefonem jsem to začal zkoušet přibližně před patnácti lety. Dost jezdím na motorce, tak mi vyhovovalo, že jsem nemusel s sebou tahat těžký přístroj a skla. Z kapsy jsem jen vytáhl telefon a bylo,“ usmívá se muž.

V Blansku se živí výměnou a opravami autoskel. S nadsázkou tak vlastně vyměnil těžké sklo běžného objektivu na fotoaparátu za lehčí a mobilnější. Na moto výletech fotografuje mobilem i v zahraničí.

Záběr z jihomoravských polních moří; www.danielfranc.art
Fotografie snů. Oceněný snímek s kouskem Moravy obdivuje celý svět

„Dnešní chytré telefony už mají kvalitní fotoaparáty, se kterými se dají udělat velmi slušné snímky. Mě maximálně vyhovuje jejich snadná přenositelnost a mobilita. Fotografie navíc v telefonu přímo upravuji a ukládám. Počítač úplně vynechávám. Když sedím třeba u lékaře, v pohodě si zpracuji potřebné snímky a ušetřím tím spoustu času. Vše mám v kapse na jednom místě. Klasickým digitálním fotoaparátem ale samozřejmě fotím také,“ dodává Vondra.

Chce to trochu cviku 

Podle něj mobilní telefon v určitých situacích digitální fotoaparát předčí. Je potřeba se s ním ale naučit pracovat. „Chce to trošku cviku. Někteří lidé mají pochybnosti, že moje snímky jsou z mobilu. Ale je to tak. Člověk se toho nesmí bát a je potřeba zkoušet nové věci,“ vysvětluje amatérský fotograf, který kromě jízdy na motorce holduje také cyklistice.

Weronika Bersz-Letki pochází z Varšavy, ale dlouhou dobu žila na Novojičínsku a nyní bydlí ve Valašském Meziříčí
Polská fotografka v Čechách. Dávají mi to vyžrat, říká Weronika Bersz-Letki

Ta je vhodným doplňkem k jeho tvorbě. Na blanenském festivalu Rajbas sklidil před dvěma lety se svými velkoformátovými snímky z mobilního telefonu velký úspěch. Před časem ovládl také tradiční soutěž Salon blanenských fotografů. Mezi dvanácti přihlášenými byl jediný, který vsadil na mobilní telefon.