Je sobota, slunečné letní počasí. Domácí FK má tři kola před koncem ještě šanci na návrat do krajského přeboru, postup ale nemá ve svých rukou. V utkání proti Postoloprtům, které po sezoně zahučí do B. třídy, je vysokým favoritem. Hosté působí otráveně, raději by se asi viděli na nějakém pěkném výletě, kde je odměnou jedno dvě či tři orosené. Na hřišti je to znát, hra kočky s myší příliš diváky nebaví, raději by viděli zápas s dramatickým nábojem. 

Tak třeba jako před dvěma týdny, kdy do Bíliny dorazily Domoušice. „To se bylo na co koukat! Tohle je oproti tomu slabý čajíček!“ říká Miroslav Erben, jeden z věrných bílinských fanoušků. Do hlediště jich tentokrát moc nepřišlo, pořadatelé nahlásili stovku. Erben se na fotbal dívá ze schodů nekryté tribuny, které je za střídačkami. Ty byly dříve na druhé straně, pod tribunou, která má střechu. To je jedna z výhod bílinského stadionu, návštěvníci se při dešti mají kam schovat. „Ten stadion se za dlouhá léta, co na fotbal chodím, změnil k lepšímu. Škvára je už dlouho pryč, kdysi se na ní hrála divize. Ale jen krátce. Zůstala časomíra, ta je tu od začátku,“ líčí Erben.

„Je to takové poznávací znamení našeho stadionu. Chceme ji zachovat, jen tam dáme elektronické skóre, ať ho můžeme ovládat na dálku,“ plánuje prezident klubu Petr Procházka, bývalý hráč.

Co lze stadionu vyčíst? Nic! Začněme u trávníku. Jedním slovem – perfektní. Takový nemají ani v první lize.

O tribunách už řeč byla, určitě by se na ně narvaly minimálně čtyři tisícovky diváků. Se zaparkováním by v tu chvíli ale měli velké problémy, parkoviště u hřiště mnoho aut nepojme, vzhledem k nízkým návštěvám (přesto největším v kraji) ale s uplacírováním čtyřkolového miláčka nebudete mít problém. Jako v ráji budete, když vás přepadne žízeň a hlad. Klobásy, nanuky, sušenky, brambůrky. A k pití Staropramen, točená limča, nebo ráčíte něco ostřejšího? Každé přání je vám předem splněno. V bufetu u hřiště frčí pikantní klobása za sedmdesát korun. Že vám to přijde hodně? Než klobásu sníte, domácí dají určitě gól! Postoloprtům jich nasázeli sedm. 

Střílet můžete i vy, a to v přilehlém WC, kde najdete v pisoárech umístěnou branku s míčem. 

Útulnému bílinskému stánku by krajský přebor slušel. Minimálně, spíš má divizní parametry. „Chceme hrát krajský přebor, ten do Bíliny patří. Bohužel to nemáme ve svých rukách. Ale partu máme dobrou, tak věříme, že když se to nepovede tuhle sezonu, tak tu příští určitě,“ věří bílinský ofenzivní fotbalista Lukáš Katrenič. Ofenzivní bude i naše známka, Bílina si jedničku zaslouží. Dojem kazí jen slabší atmosféra, proto je u ní mínus.

Fotbalový detektiv František Bílek

Vzhled areálu: 1
Cena vstupného: muži 30, –, důchodci 15, –, ženy a děti zdarma. 1
Kvalita trávníku: 1
Úroveň zápasu: 4
Atmosféra: 2
Občerstvení: 1
Pivo: Staropramen za 25,-
Zázemí pro fanoušky: 1
Výsledná známka: 1-