Tento turnaj se svým průměrným ratingem 2106 patří bezesporu k nejsilnějším otevřeným turnajům u nás. Svou silou i obsazením nejenže snese srovnání s ostatními otevřenými turnaji ve světě, ale mnohé tyto turnaje dokonce převyšuje.

Pořadatelé přivítali na slavnostním zahájení milého hosta, pana primátora Hynka Hanzu. Ten v krátkém rozhovoru řekl, že si šachy občas rád zahraje, provedl na první šachovnici za bílého první tah a pak strávil s pořadateli ze Šachového klubu Teplice chvíli v příjemném rozhovoru.

Na startovní listině letošního ročníku nalezneme mezi 23 velmistry osminásobného mistra Maďarska Ference Berkese (2675), který startovní listinu vede, i nejlepšího německého velmistra Liviu-Dietra Nisipeanu (2667).

Čeští velmistři jsou na startovní listině čtyři. Zbyněk Hráček, v Teplicích bude hrát poprvé, Jiří Štoček, Vlastimil Babula a Vojtěch Plát. Bojovat se bude o první cenu, která je 50 000,-Kč. Mezi účastníky ze 30 zemí najdeme  hráče  například ze Singapore, Jihoafrické republiky, nebo z Čínské Tchaj-peje.

O turnaj byl takový zájem, že Estrádní sál nestačil pojmout množství přihlášených hráčů a pořadatelé museli  přesunout několik posledních stolů do salonku ve 4. patře.  Partie začínají v 16 hod. V sobotu 22. a v neděli 23. června začínají v 9 hod.