Tepličtí na začátku sezony 1977/1978 nebyli vůbec v pohodě. Z úvodních sedmi kol nejvyšší soutěže hned pětkrát remizovali, zbylé dva duely prohráli. Ve 3. kole poháru, do kterého byli nasazeni, navíc postoupili přes Chomutov s odřenýma ušima, vždyť na půdě soupeře jim šťastnou výhru 2:1 zajistil až v 85. minutě Weigend. A to si ještě domácí tým dal vyrovnávající vlastní gól sám až v 73. minutě, do té doby vedl.

Ve středu 12. října odpoledne Sklo Union vyběhl proti ve druhé lize osmé Mladé Boleslavi v sestavě: S. Kovář – Soukup, Franke, Weigend, Koubek – Šourek, Senický, J. Melichar – Štarch, Bříza, Fišer. Trenér Karel Bílek nechal odpočívat opory Sedláčka, Mixu i Pokludu, což se mu hlavně v případě střelce Pokludy nevyplatilo. Teplice totiž na hřišti roli favorita potvrzovaly, měly převahu, velkým problémem ale pro ně bylo vstřelit branku. Středočeši fotbalovou kvalitu dokázali nahradit bojovností. Díky obrovskému nasazení se také dostávali do šancí. Jednu z nich proměnil v 53. minutě po chybě domácí obrany Kříbal. Bílek už po přestávce poslal do hry místo Šourka Chaloupku, v průběhu druhé půle ještě vystřídal Štarcha Černý. Prvoligista dokázal soupeře zatlačit před jeho branku, vyrovnání se ale pouhá pětistovka diváků na Stínadlech nedočkala. Když sudí Litoš odpískal konec, zavládlo na stadionu velké zklamání.

Není bez zajímavosti, že společně s Teplicemi byla v poháru vyřazena Lokomotiva Košice, která na jaře 1977 vyhrála Československý pohár, když ve finále na stadionu pražské Sparty porazila právě „žlutomodré". Košičtí na penalty padly v Humenném.

Zpátky k Teplicím. V lize pak čekaly na výhru až do 10. kola, kdy doma zdolaly Baník Ostrava 1:0. Na jaře 1978 byly v konečné tabulce s jedenácti remízami páté. V příští sezoně pak z elitní soutěže sestoupily.

A ještě jedna zajímavost se váže k středečnímu pohárovému duelu Teplic s Mladou Boleslaví. Oba týmy totiž na sebe narazí znovu už v neděli v lize. Historik FK Teplice Pavel Nohál připomíná, že k obdobně výjimečné situaci už v historii klubu došlo. „Jedná se o dvojzápas s Lokomotivou Košice na jaře 1977. Nejprve s ní hrály Teplice ve finále Československého poháru, poté v lize. Obě utkání prohrály a v lize měly starosti se záchranou."

K finálovému duelu Československého poháru nastupovali hráči z lázeňského města na stadionu Sparty v pondělí 9. května, den poté, co českoslovenští hokejisté obhájili ve Vídni titul mistrů světa. I „žlutomodří" se chtěli radovat, křišťálový pohár a právo účasti v Poháru vítězů pohárů, ale nakonec byli šťastnější hráči Lokomotivy. O jejich výhře 2:1 rozhodl osm minut před koncem ranou před břevno Újhély.

O týden později, v pondělí 15. května, Teplice s Košicemi prohrály na Stínadlech podruhé, tentokrát 0:1. Sedláčkovi dal jediný gól zápasu už v 18. minutě Fecko. V dalším ligovém kole, které bylo předposlední, Sklo Union remizoval 1:1 ve Frýdku - Místku. Bod mu zajistil prvoligovou příslušnost i pro další ročník.