Tepličtí fotbalisté bídnou sezonu zachránili alespoň v baráži. V dvojutkání s druholigovou Vlašimí po výsledcích 3:0 doma a 2:2 v nedělní odvetě venku uspěli a udrželi se mezi tuzemskou elitou.

„Pokud baráž nezvládneme, nemáme v první lize co dělat,“ řekl už před kvalifikací teplický trenér Jiří Jarošík, jenž hlavní misi u sklářů zvládl naplnit.Baráž rozhodlo už první utkání, které Teplice doma na Stínadlech před více než sedmi tisicovkami diváků vyhrály 3:0.Odveta byla i s ohledem na výsledek z prvního duelu vyrovnanější, avšak žluto-modří dvakrát na jednobrankový náskok Vlašimi rychle odpověděli a drama nedopustili.

„V Kollárovce zázrak se nachází,“ zní v klubové hymně Vlašimi.

O jeden takový se pokoušeli svěřenci Martina Hyského, když v domácím prostředí museli smazat tříbrankové manko, aby dál mohli snít o postupu do FORTUNA:LIGY. Od toho se také vyvíjelo utkání.Jenomže v bráně Teplic stál Grigar, který několikrát podržel svůj tým. A když už se domácí dostali dvakrát do vedení s nadějí, že by přece jenom mohli zdramatizovat zápas, tak hosté přišli s rychlou odpovědí, která jim zaručovala udržení se v nejvyšší soutěžiVlašimští se chtěli rozloučit adekvátně s letošní povedenou sezonou a před domácími fanoušky rozpoutali ve 33. minutě gólovou smršť, kdy Svoboda střelou pod břevno otevřel skóre. Sotva ale gólové oslavy skončily, tak vypukla radost na druhé straně. Jeden z klíčových mužů celé baráže Mareš si naskočil na roh a hlavou srovnal.

David Pastrňák se raduje z branky do sítě Norska.
Pastrňák řídil výhru nad Nory: S hrou spokojení nejsme, výsledek je dobrý, uvedl

Ještě jednu naději vykřesal domácím Zlatohlávek, který se zorientoval ve skrumáži a zařídil svému týmu vedení 2:1 po poločase.Hostujícímu kouči Jiřímu Jarošíkovi ale vyšlo parádně střídání. Po změně stran poslal na hřiště Sejka, který se mu po čtyřech minutách odvděčil vyrovnávací trefou. Vlašim se pokoušela o zápletku. Dvě hlavičky Gninga ale zlikvidoval Grigar, a když už byl po překonán po střele Riga, tak ho zastoupili na čáře obránci.Na druhé straně se musel činit i Vágner, který reflexivně vyrazil nad břevno střelu Mareše z malého vápna nebo následně i Ledeckého. Teplice i už však náskok pohlídaly a udržely se v nejvyšší soutěži i pro příští sezonu.Baráž o nejvyšší soutěž se hrála v samostatné historii teprve podruhé a vrátila se po třech letech. Předloni ji vedení profesionálních soutěží kvůli koronaviru v opavském mužstvu zrušilo a před rokem se nehrála vzhledem k rekordnímu počtu 18 účastníků první ligy.Také v premiérové baráži roce 2019 uspěly oba prvoligové celky. Karviná tehdy zdolala Jihlavu a Příbram předčila Brno. Zbrojovka si letos vybojovala návrat do nejvyšší soutěže jako vítěz druhé ligy.

Hlasy po utkání:

Martin Hyský (trenér Vlašimi): "Myslím, že dnes jsme byli jednoznačně lepším týmem. Ukázali jsme naši fotbalovost, kvalitu. Nebylo jednoduché se připravit na zápas, výsledek 0:3 po prvním utkání je demotivující. I když byla šance malá, cítili jsme, že existuje, že zázrak je možný. První poločas byl jasně v naší režii, dali jsme krásný první gól. Pak nás trochu přibrzdilo vyrovnání na 1:1, ale kluci nedali hlavy dolů a poločas zaslouženě vyhráli. Po průběhu jsme cítili, že je možné vyhrát druhý poločas o dva góly, že postup je kousek. Bohužel při vstupu do druhé půle přišla individuální chyba, která nás potkala v nepravý moment. Sebralo nám to vítr z plachet. Ale nic nebylo hotové. Dokázali jsme si vytvořit šance, Teplice se musely strachovat do nějaké 70. minuty. I když konec zápasu nebyl dobrý, jsem rád, že jsme neprohráli. O postupujícím rozhodl první zápas."

Jiří Jarošík (trenér Teplice): "Jeli jsme sem s jasným cílem a ten druhý důležitý krok jsme udělali. Vlašim ukázala svou sílu doma, my jsme tahali za kratší konec. Věděli jsme, že domácí to zkusí, že nic nevzdají. Jsme rádi, že jsme to přežili. Myslel jsem, že to bude trochu jednodušší, ale až do konce to bylo o nervech a maximálním úsilí. V poločase byla trochu bouřka, změnili jsme systém. To beru i na sebe, že to v prvním poločase moc nefungovalo. Vlašim byla nepříjemný soupeř. Musím říct, že už jsme toho měli všichni dost, protože sezona byla strašně dlouhá a náročná psychicky i fyzicky. Jsme hrozně rádi, že je to pro nás s dobrým koncem."

Baráž o fotbalovou FORTUNA:LIGU, 2. zápas:

Vlašim - Teplice 2:1 (1:1)
Branky: 33. Svoboda, 39. Zlatohlávek (Broukal) – 35. Mareš, 49. Sejk. Rozhodčí: Szikszay – Nádvorník, Volf. ŽK: Zlatohlávek, Solomon – Mareš, Tijani, Hyčka, Vondrášek. První zápas: 0:3. Udržely se Teplice.

Sestavy:
Vlašim: Vágner – Icha (81. Hošek), Breda, Broukal, Svoboda – Rigo (81. Toula), Suchan (88. Lehoczki), Křišťan, Jurásek – Gningue (81. Zinhasović), Zlatohlávek (66. Solomon). Trenér: Hyský-
Teplice: Grigar – Hyčka (90+2. Prošek), Vondrášek, Shejbal, Tijani – Fortelný (68. Kodad), Trubač, L. Mareček, Kučera, Nsunzu (46. Sejk) – Mareš (80. Ledecký). Trenér: Jarošík.