Sporný moment se odehrál v úvodní pasáži sobotního zápasu na Stínadlech. Teplický Jakub Urbanec ve vápně přihrával a slávistický stoper Igoh Ogbu míč ve skluzu zasáhl rukou, kterou neměl u těla. Penalta se ale nepískala.

Slavia jen remizovala v Teplicích
Tecl: Takové zápasy rozhodují o titulu, ty body budou chybět. Na tahu je Plzeň

Hlavní sudí Tomáš Klíma mlčel a jeho verdikt neopravil ani videorozhodčí Tomáš Kocourek. Při konzultaci došli oba arbitři ke vzájemné shodě: míč si Ogbu sám srazil na ruku, proto se nejedná o penaltu.

Rozhodčí Tomáš Klíma o ruce Igoha Ogbua:

Zdroj: Youtube

„Viděl jsem, že došlo ke kontaktu míče s rukou, ale zákrok jsem nevyhodnotil jako přestupek, protože skluzujícího hráč zahrál míč do ruky nohou. Videorozhodčí ten odraz potvrdil,“ líčil po utkání Klíma pro stanici O2 TV Sport.

Jasná penalta

Každopádně šlo o diskutabilní verdikt. Nejednalo se totiž o nešikovné nastřelení vlastní ruky při odkopu míče, což se nepovažuje za přestupek. „Tohle je jasná penalta,“ prohodil ve studiu O2 TV Sport Antonín Rosa, bývalý hráč Teplic a nyní expert.

Milan Baroš v dresu Vigantic
Legenda šije do sudích a VARu. Mají notičky, protěžují tři kluby, zuří Baroš

Byl to nejen sporný, ale hlavně klíčový aspekt utkání. Kdyby Severočeši kopali penaltu, mohli se dostat do vedení 2:0. Takhle Slavia krizový okamžik přestála. Navíc ve druhé půli zahrávala hned dva pokutové kopy. Nutno dodat, že oprávněně. Ten první Mick van Buren zazdil, nápravu pak zjednal Stanislav Tecl a zařídil dělbu bodů.

Mimochodem, sudí Klíma „pomohl“ Slavii už na podzim ve vršovickém derby. Dvakrát tehdy rozhodl ve prospěch party kouče Jindřicha Trpišovského, když nedal na intervenci VARu. Následně ho Komise rozhodčích až do konce podzimní části odstavila. Teď se bude s napětím čekat na pondělí, jak se Radek Příhoda a spol. postaví k incidentu v Teplicích.

Podle Davida Limberského rozhodčí Klíma zápas úmyslně ovlivnil a měl by dostat tvrdý distanc. Neodpískanou ruku označil za šaškárnu. „Pane Klímo, jsi lhář! Děláš z lidí pitomce, ale většina z nich nejsou tupé ovce. Tvoje opakované hrubé chyby ve prospěch Slavie jsou už nám všem do očí bijící. Když jsem v roce 2012 nasimuloval penaltu proti Spartě, sudí Matějek dostal doživotní zákaz. Ty bys měl dostat minimálně tři doživotní zákazy. Jsem zvědavý, jaký trest dostaneš," zveřejnila plzeňská legenda svůj názor na Instagramu.

Stejný názor měl třeba i teplický odchovanec Martin Fenin. „Ráďo, vyzývám tě, vystup a toho člověka, který neodpískal tu penaltu okamžitě vyhoď, protože tohle je tvoje ostuda,“ vzkázal Fenin.