Když byl „Vondy" malý, dal se prý opít rohlíkem. Pod stromečkem netoužil mít kupu dárků, stačilo mu to, co nejvíc miloval - fotbalové věci. „Měl jsem vždy ze všeho radost. Nejvíc jsem dostával míče, kopačky, prostě věci na fotbal. Mám ségru, takže to rodiče museli udělat tak, abychom měli oba stejný počet dárků, aby někdo z nás nebyl ukřivděný," usmívá se pětatřicetiletý odchovanec Sokolova.

Na Vánoce má jen hezké vzpomínky. A protože sám je nyní tatínkem, chce, aby to stejné zažívala i jeho dcera. „Vánoce jsou hlavně pro děti. Děláme je proto takové, aby z nich měla malá hezké vzpomínky. Moc se na ně těšíme, hlavně si přejeme mít pohodičku. U nás taková pohoda vypadá tak, že se díváme na pohádky, jsme v dece na gauči, popíjíme kafe, k tomu přikusujeme cukroví."

Poznáte slavnou teplickou legendu?
KVÍZ: Kolik poznáte slavných hráčů fotbalových Teplic?

Letos si Vondrášek může předvánočního času užívat dosyta, fotbalové starosti mu kvůli mistrovství světa v Kataru skončily o něco dříve než obvykle. „Není už covid, tak neblázníme, nemusíme nic dohrávat. Prosinec mám klidný, užívám si to," říká zkušený obránce.

Svou dceru se snaží s manželkou nerozmazlovat, přesto vnímá, že dnešní děti jsou jiné, než bývaly ty, které se narodily před několika desítkami let. „Ono je to možná tím, že já nebyl jedináček. Každopádně se snažíme, aby dárky měly hlavu a patu, aby byly praktické. Takže pod stromečkem budou i věci do školy. A už se trošku parádí, tak i něco na sebe. Ale vše v rozumní míře."

Ivan Hlinka
Kvíz: Kolik poznáte slavných hráčů hokejového Litvínova?

V rozumné míře bude Tomáš Vondrášek i konzumovat oblíbené cukroví, po Novém roce totiž bude trenér Teplic Jiří Jarošík své svěřence vážit. „Když jsem byl mladší, tak jsem se hlídat nemusel, teď už ano. Takže žena má pokyn, aby toho upekla přiměřeně. Točíme dva tři druhy, do toho pohádky, žádné stresy. Nejvíc u nás frčí Sám doma s Kevinem a pak S čerty nejsou žerty."

Při sledování této pohádky je ale u Vondrášků veselo, herec Ondřej Vetchý totiž vizuálně připomíná legendu Teplic Admira Ljevakoviće. „Na Ljevu v prosinci koukáme tak pětkrát, je to prostě oblíbená pohádka. A pak přes rok ho vidím jen na stadionu," culí se oblíbený fotbalista.

Který slavný sparťan je na obrázku? A poznáte ještě dalších 19 bývalých hráčů Sparty? Pusťte se do kvízu!
KVÍZ: Sparta slaví 129 let. Poznáte všechny slavné fotbalisty pražského klubu?

Na vánoční zvyky prý moc není, spíš preferuje zmiňovanou pohodu. Během ní myslí i na ty dětí, které kvůli různým okolnostem nemůžou mít hezké Vánoce. „Třeba děti na Ukrajině nebo ty, které jsou postižené. Chápu, že na světě jsou lidé, kteří Vánoce kvůli tomuto rádi nemají, protože si je nemůžou užívat naplno. Nedávno jsme koukali na vánoční koncert, kde bylo plno smutných příběhů. Není nám to lhostejné; poplakali jsme si a i nějakou korunu poslali."

S charitou máš Tomáš Vondrášek řadu zkušeností, dlouhá léta chodí do krupského dětského domova. „Je to taková tradice, chodí tam hráči i funkcionáři. Nesčetněkrát jsme tam byli s Pavlem Verbířem, ten je tam každý rok. Člověk přijde rozdat pár dárků, pobýt, popovídat. Je důležité pomoct těm, kteří pomoc potřebují," uzavírá sympatický teplický fotbalista.