Historik Pavel Nohál otevírá své kroniky, aby vyhledal důkazy. „Poprvé se tak stalo 16. srpna 1970. Teplice hrály doma s VSS Košice, vyhrály 3:1 a Pavel Stratil se trefil dvakrát. Penaltu ale nedal.”

Víte, že…
… za dva góly do sítě VSS Košice dostal Pavel Stratil čokoládový míč? Redakce tehdejšího slovenského fotbalového a hokejového týdeníku Tip dávala tuto odměnu nejlepšímu střelci každého ligového kola.

Jednalo se o druhé kolo, v tom prvním Sklo Union prohrál v Žilině 0:3. Na starou drožďárnu tehdy přišlo na domácí ligovou premiéru na osm tisícovek fanoušků. Ti od začátku viděli převahu slovenského celku, který se také ujal Strauszem vedení. Ve 37. minutě zahodil kanonýr Teplic penaltu, to už byl stav nerozhodný, a minutu před přestávkou parádní střelou z těžkého úhlu poslal svůj tým do vedení. Ve druhé půli už byli Severočeši lepší, Stratil v 80. minutě stvrdil po chybě brankáře Košic Švajlena dvoubodový zisk. V sezoně 1970/1971 nakonec Stratil nasázel celkem 14 gólů a Tepličtí skončili na skvělém bronzovém stupínku; ligu vyhrála Trnava.

„Ale pozor, našli bychom ještě jeden podobný příběh. 5. října 1975 dal Přemysl Bičovský dokonce tři branky a navíc zahodil pokutový kop,” přidává Nohál. Tehdy mužstvo z lázeňského města mělo skvělý kádr, ale jeho výkony byly proměnlivé. Před duelem se Západočechy mělo na kontě čtyři výhry, jednu remízu a pět porážek. Vysokou a přesvědčivou výhrou si ale spravilo náladu i do té doby záporné skóre. Bičovský řádil jako tajfun, po čtvrt hodiny měl na svém kontě už dvě branky. Třetí přidal v 69. minutě a jen chvíli poté na nových Stínadlech před zraky pěti tisícovek diváků s pokutovým kopem naložil prachbídně.

Čtěte dál, výčet zajímavostí ještě nekončí. „Pro každého uvedeného aktéra neproměněná jedenáctka znamenala zmaření jejich významné příležitosti; Stratil totiž nikdy nezaznamenal ligový hattrick a Bičovský mohl dát čtyři góly, což se mu nikdy nepodařilo.” A co Jakub Urbanec, pane historiku? „Ten se mohl stát prvním teplickým hráčem, který ve své prvoligové premiéře v teplickém dresu nasází hattrick. Nepovedlo se, škoda!”