Estadion Nacional, Lima (Peru)

24. května 1964 (328 mrtvých, 500 zraněných)


Při zápase olympijské kvalifikace mezi Peru a Argentinou došlo zřejmě k největší fotbalové tragédii v dějinách. Domácí potřebovali nutně vyhrát, ale před 53 tisíci diváků prohrávali 0:1. Šest minut před koncem vyrovnali, jenže uruguayský rozhodčí gól neuznal. Fanoušci začali běsnit, vtrhli na hřiště a začal chaos. Místní policie navíc dostala nepříliš šťastný nápad zkrotit zuřící dav pomocí slzného plynu, což vedlo k ještě větší panice. Lidé prchající ze stadionu umírali po desítkách, když je dav natlačil na zavřené ocelové rolety u východů. Násilí a rabování se pak přeneslo i do okolních ulic.

Hillsborough Stadium, Sheffield (Anglie)

15. dubna 1989 (97 mrtvých, 766 zraněných)


Při semifinále Anglického poháru mezi Liverpoolem a Nottinghamem osudově selhala policie, která na přeplněný stadion vpustila několik tisíc fanoušků Liverpoolu navíc oproti původnímu plánu. Došlo k tragické tlačenici, která měla skoro stovku obětí. Proč tolik? Sektory anglických stadionů tehdy bývaly kvůli rostoucímu násilí obehnány vysokými ocelovými ploty a leckdy i ostnatým drátem. Na Hillsborough se z toho stala smrtící past – lidé tlačení panikařícím davem neměli jak uniknout.

Tragédie na stadionu Hillsborough v anglickém Sheffieldu
Británie soudí pět mužů kvůli tragédii na stadionu Hillsborough v roce 1989

Přímo na místě zemřelo 94 lidí, další tři později (poslední oběť neštěstí zesnula až 32 let po události na následky nevratného poškození mozku). Několik policejních důstojníků následně skončilo u soudu, nikdo však potrestán nebyl. Jedním z důsledků tragédie bylo zavedení míst k sezení pro všechny diváky na britských stadionech ve dvou nejvyšších soutěžích a zároveň odstranění plotů.

Zdroj: Youtube

Heysel Stadium, Brusel (Belgie)

29. května 1985 (39 mrtvých, 600 zraněných)


Finále Poháru mistrů mezi Liverpoolem a Juventusem zůstane navždy „dnem, kdy zemřel fotbal“. Asi hodinu před zápasem napadli rozkurážení angličtí hooligans fanoušky z Turína a došlo k brutální bitce. Pořadatelé situaci vůbec nezvládli a navíc se zřítila vetchá zeď, přes kterou se zoufalí Italové snažili přelézt. Na místě zůstaly desítky mrtvých, nejmladší oběti bylo teprve 11 let.

Archivní snímek z 29. května 1985 z bruselského Heyselova stadionu, kde bylo při finále Poháru mistrů evropských zemí mezi Juventusem Turín a FC Liverpool zabito 39 fandů a zraněno dalších více než čtyř sta lidí.
Brusel 1985. Den, kdy fotbal zabíjel nevinné

Z dnešního pohledu je těžko pochopitelné, že se zápas i přes tuto tragédii odehrál. Anglické kluby byly posléze na několik let vyloučeny z evropských soutěží a v kolébce fotbalu začal dlouhý, ale nakonec účinný boj s radikálním fotbalovým chuligánstvím.

Oppenheimer Stadium, Orkney (JAR)

13. ledna 1991 (42 mrtvých, neznámý počet zraněných)


Šlo o pouhý přátelák mezi jihoafrickými týmy Kaizer Chiefs a Orlanso Pirates, skončil však katastrofou. Stačil jeden sporný gól a fanoušci obou klubů se začali chovat jako šílenci. Nejprve po sobě začali házet ovoce a plechovky, brzy však přišly na řadu pěsti a také nože. Krvavá bitka vyústila v hromadnou paniku a tlačenici. Zajímavé je, že že deset let později se stejní soupeři utkali v Johannesburgu a znovu to dopadlo špatně – na stadion pro 60 tisíc lidí se prý nacpalo až 120 tisíc fanoušků a 43 z nich následkem davové paniky zemřelo.