Jak se vlastně stalo, že klub, který sídlil v malé obci, vyšplhal až do druhé nejvyšší soutěže socialistického Československa? „Postoupili jsme z krajského přeboru, struktura soutěží tehdy byla jiná. Přišlo k nám plno kvalitních hráčů ze sousedních Teplic, ale i z malých okolních klubů. Hrajícím trenérem byl vynikající brankář Teplic Sláva Havlíček, to byla naše opora. Góly střílel Miloš Herbst, jehož Hrdlovka ulovila v Bílině jako neznámého fotbalistu,“ vzpomíná František Kadeřábek, který žije v Háji.

2. liga se tehdy hrála na tři skupiny. Hrdlovka bojovala ve skupině A, kde měla za soupeře mimo jiné i exligový Motorlet a hlavně Dynamo Praha, čili slavnou pražskou Slavii, která musela z politických důvodů změnit jméno. „My jsme hráli se Slavií doma nerozhodně 1:1. Ona tehdy byla pro fanoušky největší atrakcí. S Teplicemi jsme se totiž nepotkali, ty tehdy postoupily do první ligy. Se Slavií to byl krásný zápas. V hledišti byly neuvěřitelné čtyři tisícovky diváků. Vezměte si, že obec měla něco málo přes tři tisíce obyvatel! Na Motorlet přišla podobná návštěva. Všichni chválili náš stadion, hlavně trávu. Slávisti říkali, že máme nejlepší pažit v republice,“ usmívá se Kadeřábek.

Tvář zakaboní, když si vybaví, jakým způsobem mužstvo sestoupilo. „Probíhala reorganizace soutěží. Dolů padalo pět týmů! My byli třetí od konce, tak jsme také spadli. Společně s námi například i tehdy velmi populární Motorlet. Pak jsme sestoupili i z divize, odešlo spoustu hráčů a protože zanikla vinou těžby obec, zanikl i fotbalový klub. Přesněji řečeno, přestěhoval se do Oseku,“ upozorňuje František Kadeřábek. „Já sám pomáhal bourat v Hrdlovce baráky,“ dodává. Většina fotbalistů, která za Baník hrála, totiž byla zaměstnanci dolů.

Před nedávnem se fotbalisté Hrdlovky po 47 letech od vybojování druholigové soutěže sešli a zavzpomínali na staré časy. „Bylo to moc hezké setkání. Všem se líbilo. Setkali jsme se i s naším tehdejším kapitánem Gröschelem, který je už hodně nemocný. Z Plzně přijel autem dokonce i dvaaosmdesátiletý Sláva Havlíček. Bylo to fakt fantastické. Všichni jsme se shodli, že podobné setkání brzy rádi zopakujeme,“ přeje si Kadeřábek.