"Mám ale po sezoně. V Teplicích jsem bydlel 10 měsíců, je to pěkné místo, zamiloval jsem si ho. Jsou tu navíc vlídní lidé, i proto jsem si Teplice vybral pro svou dovolenou. Po sezoně v muslimské zemi tady najdu skvělé podmínky pro zábavu a užívání. Máte jednoznačně nejkrásnější děvčata na světě," neskrývá Rui, že se do Teplic vrací i kvůli zážitkům spojeným s opačným pohlavím. Ve čtvrtek večer bude v jedné z teplických hospod držet Ronaldovi a spol. palce, aby přes Čechy postoupili do semifinále mistrovství Evropy.

"S přáteli zajdu buď do Nexa, nebo do Mandlu. Když Portugalsko prohraje, budu muset platit rundy. Když ale zvítězí, budou naopak čekat drinky na mě," zazáří Ruiovy oči. „Když Češi vyhrají, budu jim samozřejmě gratulovat," tvrdí. 

Portugalec Rui Guimares, bývalý trenér Balticflory, který nyní sbírá úspěchy ve Spojených arabských emirátech, se čtvrtfinálového zápasu Česko – Portugalsko nemůže dočkat.  "Jsem velký fotbalový fanoušek. Hrál jsem tento sport od 8 do 18 let. Pak jsem se stal futsalovým trenérem. Rád se na fotbal dívám, ať už hraje jakékoliv mužstvo. Fandím ale Portu a samozřejmě také našemu národnímu týmu. Mimochodem – z Porta je v našem nároďáku hodně hráčů!" upozorňuje Guimares, který mluví dobře anglicky. Dorozumět se s ním proto není žádný problém, Rui je navíc velmi přátelský a pozitivní, přestože měl coby kouč Balticflory emotivní rozmíšky s českými rozhodčími.

Když dojde řeč na dnešní zápas, váží slova a o českém týmu mluví s úctou. "Češi mají velmi dobré hráče, navíc čtvrtfinále je vždy hodně speciální. Umíte bojovat, což jste předvedli ve skupině. Sice nemáte takové individuality jako Portugalsko, ale jste silným týmem. Přesto vysoce favorizuji náš tým. Máme v kádru top hráče, navíc každý cítí obrovskou motivaci, vždyť jsme ještě nic velkého nevyhráli," upozorňuje 26letý Portugalec.

Mužstvo z Pyrenejského poloostrova nezačalo evropský šampionát příliš dobře. Jeho forma však gradovala výtečným představením proti Nizozemsku. "Myslím, že utkání proti Česku pro nás přichází v tu správnou chvíli, jsme ve formě. Ale to Češi také, jak už jsem řekl, proti Polsku hráli báječně," uznává."
Jak lidé v Portugalsku prožívají dnešní zápas? "Už dlouhou dobu se u nás mluví o vzájemném utkání na Euru 96, kdy nás ve čtvrtfinále vyřadil dloubák Poborského. "Nikdy na ten gól nezapomenu. Hráli jsme tehdy ve skupině hodně dobře, ale pak přišlo to utkání proti Čechům. Nyní je situace taková, že všichni Euro hodně prožívají a chtějí, aby se jejich miláčci konečně dočkali triumfu. Hodně favorizovaní jsou Němci a Španělé, ale panuje názor, že máme šanci Euro vyhrát."

Podle Guimarese je hlavní zbraní Portugalska Cristiano Ronaldo. "Já ho mám moc rád. Společně s Messim je nejlepším hráčem planety. Vím, že se spoustě lidí nelíbí jako člověk, ale nemají o něm ty správné informace, neví, kdo doopravdy je. Cristiano proti Nizozemcům ukázal svůj potenciál. On je náš nejnebezpečnější hráč. Má také velkou motivaci. Pokud by na turnaji zazářil, přiblížil by se zisku prestižního Zlatého míče. A kde máme slabiny? Chybí nám silný útočník a možná také v obraně, hlavně napravo. Ronaldo hraje hlavně dopředu. Za ním je Joao Pereira, což je také hodně ofenzivní hráč," soudí portugalský odborník.

Pod jeho drobnohledem je samozřejmě i český tým. "Česko nemá takovou techniku s míčem jako my. Hraje spíš přímočařeji. V brance má nejlepšího gólmana světa Petra Čecha, podle mě ale nyní nemá moc dobrou formu. Co se týče českých obránců, tak nemají takovou kvalitu jako ti naši," vidí Guiamares české slabiny.

Jak zajímavý zápas dopadne? Bude Rui muset platit svým přátelům drinky, nebo se dočká "veselých kalíšků" právě on?

Slovníček frází, které se vám při setkání s Ruiem mohou hodit
Dobrý den – Bom dia. Nashledanou – Adeus. Jak se máte? – Como vai você? Těší mě – Muito prazer. Děkuji – Obrigado. Vzpomínáte na Poborského? – Lembre-se de Poborsky? Ronaldo hraje špatně – Ronaldo joga mal. Letíte domů – Voando para casa. Česko je lepší – Checa é melhor. Pivo – Cerveja. Platíte  rundu – Você paga rodada. Toto je moje dívka – Esta é a minha namorada.  Nesahat! – Não toque! Hezký zbytek dovolené – Tenha um bom descanso do feriado!