Jak se vlastně váš příchod z Liberce do Teplic realizoval?
Bylo to hodně pozdě. Nejdřív jsem v Liberci řekl, že jsem dostal nabídku od Teplic, bylo to před koncem soutěže. Čekal jsem, že Liberec začne reagovat a sedneme si, protože jsem měl požadavky na doplnění kádru, který tam nebyl tak široký jako v Teplicích. S vedením Teplic jsme se dohodli, že pokud v těch kontaktech budeme pokračovat, tak až po lize, aby to nebylo neférové vůči Liberci. Jednání se tedy začlo vyvíjet až po skončení soutěže. První, kdo o tom věděl, byl samozřejmě Liberec. Sedli jsme si spolu až dva dny před posledním zápasem a to bylo už dost pozdě. Bavili jsme se o rozšíření kádru a v tom jsme se neshodli.

Do Teplic se vracíte už potřetí. Jak byste zhodnotil ty předešla dvě angažmá na Stínadlech?

To první angažmá asi ještě máte v živé paměti… Nemyslím si, že bych odešel kvůli výkonnosti týmu, protože jsme byli druzí nebo třetí, když jsem odešel. Vyplynulo to spíš z mého chování, které z toho trošičku vybočovalo. Byla to moje první štace jako hlavního trenér a a bylo to pro mě poučné. Hlavně z důvodu, že mě to nasměrovalo na jinou cestu. Asi v Teplicích sledovali moji kariéru, protože stejní lidé, kteří mě odvolali, mě po šesti letech znovu oslovili. Asi do toho nešli se zavřenými oči. Při druhém angažmá, kdy jsem tu byl asi rok, jsem odešel nenuceně. Asi každý ví, že jsem dostal nabídku (trénovat českou reprezentaci), která se neodmítá. Kdyby nepřišla, tak bych tady asi ještě půl roku nebo rok vydržel, nevím. Za tři roky jsem se sem znovu vrátil, protože jsem dostal nabídku. Měl jsem pauzu, ale chtěl jsem trénovat a Liberec mi dal šanci. Za to jim děkuju. V Liberci jsem byl spokojený a neodešel jsem z ekonomického hlediska. Cítil jsem, že i když jsme měli dobré zápasy, tak by ten tým potřeboval posílit. Liberec ale jde jinou cestou a v tom jsme se neshodli. Takže jsem v Teplicích a jsem za to rád. Bude to další výzva.

V čem jste se změnil oproti svým dřívějším štacím v Teplicích?
Jsem pořád stejný. Už to ale tolik neprožívám. Ne že by mi to bylo jedno, já chci vyhrávat a aby všechno fungovalo. Chci, aby to hráče bavilo a měli z toho radost. Nic víc.

Posílilo vás období u reprezentace, které nebylo příliš vydařené?

Určitě. Byla to zkušenost a ta je vždycky důležitá. Nestydím se za to, že jsem trénoval nároďák. Já vím své. Chtěli jsme postoupit na MS a já jsem pořád přesvědčený o tom, že kdybych nebyl odvolaný, tak bychom postoupili. Rozhodly jiné vlivy, ale takový je fotbal. To se stává. Je to kapitola, na kterou nezapomenu. Hodně mi to dalo, ale i hodně ublížilo. Ale to je trenérský život, který je daný. Zažil jsem to a už se k tomu nechci vracet. Já zůstanu pořád stejný.

Jaké ambice máte s Teplicemi?
Budeme chtít hrát tak, abychom skončili lépe než letos. Minulou sezonu nechci hodnotit, ani mi to nepřísluší, protože tady byl jiný trenér. Já si myslím a v tom jsme asi zajedno, že 10. místo neodpovídá teplickému zázemí, kádru a zabezpečení chodu klubu. To určitě ne. Nechci říkat, že budeme hrát Evropu, ale budeme se snažit jít tabulkou výš.

Do Teplic žádní noví hráči nepřišli, jen se někteří vrátili z hostování. Počítáte s posílením kádru?

Jedině kdyby někdo odešel, tak bychom museli hledat nějakou variantu. Více méně ten kádr zůstane tak, jak je. Myslím si, že 28 hráčů je dostatek. Je dobře, že je tu Petr Lukáš. Bez zkušených nejde ligu hrát. Jsou tu i mladší hráči jako Česlák, Pícha, Vaněk nebo Krátký, kteří se mohou od zkušených učit. Určitě tady najdou uplatnění a budeme na nich pracovat.

Teplice opustili zkušení hráči Verbíř s Vidličkou. Bude těžké je nahradit?

Je to ztráta, oba jsou vynikající fotbalisti. Ale musíme se s tím vyrovnat. Vždycky je lehčí nahradit obránce. Sám jsem ho hrál, takže vím, že není těžké ho nahradit. Naopak, moc ofenzivních hráčů po hřištích neběhá, navíc s takovými kvalitami, jako měl Pavel. Byl bych rád, pokud by mohl dál hrát, ale bylo to jeho rozhodnutí a rozloučil se na vrcholu, což je plus. Je dobře, že tady zůstal v jiné funkci.

Hrozí, že klub opustí i Mareš, kterého láká Sparta i Vachoušek, jemuž končí smlouva…
Oba jsou tady. Vím o tom. Uvidíme, jak to bude dál. Je to věc jednání klubu.