Přerušení soutěží je špatné pro hráče, sudí, funkcionáře, fanoušky, zkrátka pro všechny. Je podle vás v pořádku,  že se nesmí hrát? Vyžaduje si to situace, nebo by se dalo hrát?
Je to logickým vyústěním toho, jak veřejnost a vláda vnímá aktuální situaci a k jakým opatřením se uchýlila. Můj názor na celou věc bude zřejmě nepopulární a menšinový, nicméně umím si představit, že by se hrálo. Hráči, funkcionáři a rozhodčí v neprofesionálních soutěžích by se mohli aktivně účastnit zápasů na vlastní riziko a odpovědnost. Kdo by nechtěl, neměl by pochopitelně být nucen hrát nebo se aktivně podílet na zápasech v jiných funkcích. Možná by se dalo hlasovat napříč kluby jednotlivých soutěží. Podle toho by se dalo určit, zda hrát, či nikoliv. Ale uvědomuji si, že i takové řešení by bylo problematické a administrativně složité. Co se týče profesionálních soutěží, jejich přerušení považuji za bohapustý nesmysl.

Rozběhnou se aspoň profi soutěže? 
Věřím tomu, že ano.

A co ty ostatní? Vše se bude dohrávat na jaře?
Pravidla jsou nastavena tak, že je třeba odehrát alespoň polovinu všech utkání. Věřím tomu, že tato potřebná porce se odehraje. Zaznamenal jsem názor, že pokud se situace zlepší, daly by se mistrovské zápasy hrát namísto zimní přípravy, což mi také dává smysl.

Jak nepříjemná je situace pro rozhodčí? Také vy jste zvyklý být v zápasovém režimu…
Pro mě osobně je nepříjemné dost. Každá pauza v sezoně, která není obvyklá, je nabouraním nějakého přirozeného rytmu. Člověk sice má volný čas navíc, ale vzhedem k tomu, jaká tu máme opatření, jsou aktivity, kterými se dá vyplnit, značně omezené.

Pocítite to finančně, když se nehraje?
Finanční stránka věci se pochopitelně také nedá opomenout. Pro někoho je výpadek těchto příjmů větší komplikací, pro někoho menší. Nicméně sudí, kteří pravidelně řídí krajské a okresní zápasy, přijdou řádově o tisíce korun. Není to takový existenční problém jako když podnikatel ztratí živnost nebo zaměstnanec pracovní místo, ovšem znát to je.

Snažíte se v pauze nějak udržovat ve formě? 
Ano, bez toho to nejde. Vrátit se k fotbalu po týdnech nebo měsících nicnedělání dost dobře není možné. Upřednostňuji venkovní běhání, cvičení v domácím prostředí provádím jen občas.

A co dál děláte, když teď máte spoustu volného času? 
Ve volném čase čtu; noviny i knihy, přičemž u knih jsem si oblíbil biografie zajímavých osobností, nejraději těch z umělecké i sportovní sféry. Momentálně mám rozečtenou knihu o brankáři Manuelu Neuerovi. Pak mě baví psychologické knihy, vlastním například knihu, která rozebírá psychologické profily sériových vrahů. Občas si zahraji nějakou počítačovou hru. Poslouchám hudbu a chodím na koncerty, tedy pokud to jde. Preferuji tvrdou hudbu, loni jsem byl na Rammsteinech i Metallice; dále mám rád i synthpop, například Erasure, Camouflage nebo Kraftwerk. Případně si pustím podle nálady i vážnou hudbu, mám rád Beethovena. A dalším koníčkem je autorské psaní: píši krátké texty a povídky, prozatím do šuplíku, ale jednou je chci vydat.

ROZHODČÍ Karel Beneš musel v utkání Sobědruhy – Novosedlice řešit nesportovní chování domácího hráče Vladimíra Žira.
Sobědružský Žir dal gól, o deset minut později kroutil rozhodčímu uchem

Snažíte se fotbal vyhledávat o to víc v televizi, když běží zahraniční soutěže, poháry? 
Sleduji převážně evropské poháry, které běží dál. Navíc v televizi mám programy, kde mohu sledovat nejatraktivnější zahraniční ligy. Ale česká liga mi chybí.

Dříve jste pískal pouze okresní soutěže, nyní jste i na listině krajských rozhodčích. Jaký máte kariérní cíl? Například postup do divize. 
V nejbližších sezónách s tím nepočítám. V první řadě musím dohnat fyzické rezervy, které mám. Na dané úrovni je třeba spolehlivě fungovat a podávat solidní výkony po dobu několika let, aby si člověk vysloužil posun do vyšších pater. Podle mě je lepší si stanovovat krátkodobé cíle: koncentrovat se na nejbližší utkání, potažmo ročník, aby si člověk po jeho konci mohl říct, že má za sebou dobrou sezonu.

Jaké jsou rozdíly mezi krajskými a okresními soutěžemi? 
V okrese je dost zápasů, které se hrají takzvaně pro žízeň. V krajských soutěžích se hraje prakticky v každém zápase o hodně. Nikdo nechce sestoupit. Navíc mnoho týmů má ambice postoupit z B třídy do A třídy, z A třídy do přeboru anebo z přeboru do divize. I v kraji každopádně platí, že se hrají zápasy atraktivní a pochopitelně i ty méně koukatelné.

I rozhodčí je jen člověk. Prozraďte proto něco o své práci. 
Pracuji v bance, kde se starám o nejrůznější agendu, dostávám se k citlivým údajům, proto musím být neustále ostražitý a velice zodpovědný. Obvykle se přitom nenudím.

Určitě sledujete i kauzu "Berbr". Překvapila vás? Respektive to, že i na Romana Berbra došlo? 
Překvapilo mě to. Asi jako všechny.

Jak to bude dál? Bude mít vliv na dění ve fotbale?
Co se bude dít dál, nedokážu předjimat. Vliv na dění ve fotbale bude mít celá kauza určitě. Jak moc velký ale netuším a ostatně to ani neovlivním, můžu celou věc jen pozorovat zpovzdálí.

Šéf Loun Pavel Domecký
Divizní Louny jako ligové Teplice: Neplatí rozhodčí, nejsou v Berbrově přízni