„Pro nás je hlavní, že si děti zahrají s kamarády, jsou na čerstvém vzduchu a hýbají se. Když budete pouze sedět doma a jíst zdravé věci, tak rozhodně zdravý život nepovedete," říká Zuzana Svobodová ze společnosti McDonald´s, která si nenechala fotbalové souboje ujít.

Její slova a nutnosti pohybu potvrzuje i Tomáš Heidenreich, šéftrenér mládeže FK Teplice, včera kouč jednoho ze dvou týmů, které do boje vyslala ZŠ Edisonova Teplice, líheň talentů klubu ze Stínadel. „Úroveň dětí jde rok od roku dolů," posteskl si. „Je to o přístupu; čím dál tím méně dětí chce sportovat,  mají spoustu jiných lákadel, takže se nám snižuje výběr."

Heidenreich dává příklad: „Dřív  braly děti McDonald´s Cup prestižněji, teď to mají spíše jako zpestření. Ale pořád se tu najdou ambiciózní kluci, kteří chtějí vyhrávat. Láká je dostat se na Svátek fotbalu, který je velkým zážitkem. My se děti snažíme motivovat, pozitivně naladit, musí to být ale především ony samy, kdo chce vyhrávat."

Svátek fotbalu, velké finále McDonald´s Cupu, Edisonce uniklo o fous. Tým, který startoval v mladší kategorii, ve finále prohrál 1:4 ze ZŠ Kamenická Děčín, v kategorii starších žáků teplické družstvo padlo 0:2 se ZŠ Ladova Litoměřice, když inkasovalo v 15 vteřině jeden z nejrychlejších gólů v historii turnaje.

Malým vítězem celého teplického podniku tak byli mladší žáci pořádající ZŠ Maršovská Teplice, v základní skupině otloukánek turnaje. Družstvo, které na rozdíl od ostatních nedisponovalo velkým počtem fotbalistů, v boji o 7. místo porazilo na penalty Litvínov. „Máme velkou radost z toho, že neskončíme poslední. Říkala jsme dětem, že jestli prohrají, půjdou domů pěšky. Daly do toho vše a vyhrály, paráda," zářila štěstím jejich učitelka Jitka Filipová.