„V zápasech proti Liberci a ve Spartě jsme rozložily síly na dvě jedenáctky a už první utkání nám v poněkud nestandardní sestavě určité věci ukázalo,“ řekl novinářům v útrobách děčínského stadionu Lukáš Přerost, asistent trenéra FK Teplice. Proti podzimnímu lídrovi nejvyšší soutěže žluto-modří nastoupí v sobotu na Strahově.

Nováčky v týmu, tedy exjihlavského Petra Dolejše a Zdeňka Volka z Ústí nad Labem, teplický asistent zatím příliš hodnotit nechtěl. Po prvním utkání by to zřejmě bylo předčasné.

„Potřebujeme oživit hru na krajích zálohy, mít k dispozici rychlostní typy hráčů a právě oni dva by naše očekávání zprava i zleva mohli naplnit. Potřebujeme tahové středopolaře, kteří dokáží dát přesný centr. Oba na jarní část ligy zůstanou a záleží jen na nich, zda se dokáží do základní sestavy prosadit.“

Zatímco exústecký Volek by měl na Stínadlech hostovat minimálně do léta, Dolejš v lednu podepsal dlouhodobý tříletý kontrakt.

Zda vzhledem k příchodům rozšířený kádr někdo nakonec opustí, to zatím není vůbec jisté. O případných hostováních trenérský štáb zatím nerozhodoval. „Kádr zase tak široký nemáme. Je pravda, že v něm jsou mladí kluci Šraga, Krátký a další, kteří se teprve rozkoukávají, sbírají zkušenosti a mohou chodit hrát na farmu nebo za juniorku. V týmu je nyní 21 lidí, to není nějak moc.“

Skutečně výborně si na hrotu útoku vedl nejen ve středečním zápase 18letý dorostenec Abid Mujagič, zaujal aktivitou i rychlostí. „V každém zápase kdy nastoupil, podal velmi dobrý výkon. Původně jsme si mysleli, že do zimní přípravy s A týmem pouze nastoupí a že se po čtrnácti dnech vrátí do juniorky, ale v tuhle chvíli si svými výkony řekl o to, že v kádru vydržel. Jsme jenom rádi.“

V kádru zůstává rovněž 21letý bosenský forvard Alen Melunovič, jenž na podzim úspěšně hostoval v druholigovém Varnsdorfu. „Je u nás v kádru, je náš hráč a s námi se i připravuje. Zatím nemám žádné informace, že by měl jít jinam nebo se měl vracet do Varnsdorfu.“

Tepličtí budou muset i vzhledem k návratu Melunoviče a formy mladíka Mujagiče vyřešit, jak v jarní části první ligy obsadit „cizineckou kvótu“.

Zatímco nastoupit mohou pouze tři hráči mimo zemí Evropské unie, na soupisce FK Teplice by jich mohlo být až pět – Mahmutovič, Ljevakovič, Čajič, a zmiňovaní Melunovič a Mujagič. „Už takhle s tím máme problém, na podzim jsme měli v kádru čtyři. Pokud jich bude pět, nastoupí vždy tři nejlepší, nic jiného by se nedalo dělat,“ našel logické řešení Přerost.

Poněkud příznivější situace může nastat už v létě, neboť dlouholeté opory středopolař Ljevakovič a útočník Mahmutovič získají české občanství.

Porážkou od Liberce zřejmě FK Teplice přišel o postup ze skupiny zimní Tipsport ligy a případné duely v semifinále a finále. To by Liberec musel zaváhat. Zmiňované vyřazení však komplikaci neznamená. „Pokud skutečně nepostoupíme, vážný problém to vzhledem ke skladbě přípravných střetnutí nebude. Alternativou je zápas proti druholigovému Sokolovu a pak stejně odlétáme na soustředění na Kypr, kde máme v plánu tři utkání. Poskládáme to podle potřeby, síly rozložíme,“ dodal Přerost.