Trpká vzpomínka na kvalifikaci o 1. ligu zůstává v duších některých příznivců dodnes. Sklo Union Teplice v sezoně 1978/1979 skončil poslední a po patnácti ročnících na výsluní sestoupil do druhé nejvyšší soutěže. Bez větších obtíží ji vyhrál, v dvojzápase o návrat mezi elitu si však vylámal zuby na Hradci Králové. Nebo spíše na rozhodčím Grégrovi?

Teplice v prvním utkání na východu Čech prohrály 0:1, přijatelný výsledek pro domácí odvetu braly. Sudí Ivan Grégr, který později vydal knihu o poměrech mezi rozhodčími s názvem „Černá svině“, pískal už první duel. Delegace pro teplický zápas byla proto zarážející. Obavy se potvrdily. Dusný a výrazně nervózní podvečer se mění pro Teplice v peklo už v prvním poločase. Grégr ukazuje za protesty červenou kartu Mixovi. „Rozhodčí dal žlutou Weigendovi. Přiběhl jsem k němu řekl mu: Proč mu dáváte žlutou, vždyť to byl faul s balonem?,“ říkal Jaromír Mixa po zápase novinářům. Jeho slova, kterými apeloval na nepřesný Grégrův verdikt, byla dobře slyšet i na teplické lavičce náhradníků.

I bez vyloučené opory žlutomodří svého rivala tlačí. V 54. minutě hradecký Votruba nemá nárok na Melicharův tresťnák – 1:0 pro „skláře“! Teď stačí dát ještě jednu branku a 1. liga se po roce opět bude hrát v lázeňském městě. V 70. minutě zakončuje Novák rychlou kombinaci – 2:0! Hráči Hradce Králové jsou jako opaření. Grégr se rozbíhá za pomezním Pelíškem. Radí se a poté… Téměř dvacet tisíc diváků na přeplněných Stínadlech píská, branka neplatí! V šoku jsou nyní pro změnu tepličtí fotbalisté. Až do konce zápasu se z něho už nevzpamatují. Hradec záhy vyrovnává a sen o lize se rozplývá.

Snaha o návrat mezi smetánku nevychází ani za rok, tentokrát v kvalifikaci vítězí Vítkovice. Teplice se do 1. ligy podívají na pouhopouhý jeden ročník v roce 1983. Poté si musejí počkat až do sezony 1996/1997. Od té doby hrají ligu dodnes. Hradec Králové je 31 let od neblaze památné kvalifikace běžným soupeřem. Při křivdách, které na žlutomodrých rozhodčí čas od času páchají, se však vzpomínky na horký podvečer 16. června 1980 stále vracejí…