Spoluhráči zprava Mixa, zleva Koubek, na postu předního stopera Bob Novák, představovali formaci, jakou žlutomodrým záviděli trenéři v celé zemi. Dlouholetý kapitán týmu Mgr. František Vítů oslavil v minulých dnech (9. července) sedmdesáté narozeniny.

Ještě dnes má tento sympatický muž na Teplicku celou řadu přátel. Měli ho rádi i ti, kteří jej znali pouze z trávníku Stínadel. František přišel do Teplic v roce 1968 z druholigového Jablonce a do roku 1975, kdy odcházel do Modety Jihlava, sehrál v teplických barvách 170 mistrovských zápasů, v nichž vstřelil tři góly. Uspět s tímto obráncem ve vzdušném souboji bylo téměř nemožné. Obejít jej velmi náročné. Pamětníci vzpomenou, jak Vítů své soupeře zastavoval. Když nestihl blokovat nohou či tělem, vysunul kyčel a protivníkovi uštědřil hokejový bodyček. V systému s tzv, „zametačem" si takový stoper chybu nesměl dovolit. Za ním už byl jen brankář. Výtečný teplický „zametač" František Vítů měl v roce 1971 nakročeno do reprezentace. Šanci na dres nejcennější mu vzalo zranění menisku a pak už si na něho stavitelé národního týmu nevzpomněli.

Když Vítů končil studia FTVS (Fakulta tělovýchovy a sportu), musel mimo jiné absolvovat zkoušky ze sjezdového lyžování. On, rodák z jihočeské Kamenice nad Lipou, na prkýnkách nikdy nestál a protože hrál od dětství fotbal, na lyže neměl čas. Děsivá vyhlídka na finále studia trápila i trenéra Rýgra. Za žádnou cenu nechtěl, aby se jeden z jeho klíčových hráčů před jarními odvetami zranil na lyžích, které ostatně zakazoval i zbývajícím svěřencům. Nic nepomohlo, Vítů si boty a lyže sehnat musel. Jak zkoušky dopadly? Jisté je, že se vrátil z Krkonoš nezraněn a zakrátko získal diplom.

Podivnou módou v naší lize té doby byla rozhodnutí trenérů vyřadit z kádru hráče, kteří sotva překročili třicítku. Byli považováni za staré a opotřebované. Tak byla zahájena i výměna generací v Teplicích, začátek pádu klubu. Jednatřicetiletý František Vítů musel odejít. Stejně jako Stratil, Bob Novák, Setínský, brankář Studený, Vejvoda, poté i Jirousek. Někdejší kapitán žlutomodrých žije v Jihlavě, ale na Teplice nikdy nezapomněl. Dodnes se na sever Čech vrací. I když poslední dobou k lázeňské rehabilitaci po operaci kyčelních kloubů, jejichž devastace je vysokou daní za roky obrovského nasazení na ligových trávnících.

Autor: Pavel Biedermann