„Manažeři mají zájem o Mahmutoviče, Mareše, Kleina, Grigara, Vondráška a Ljevakoviče. Agenti se ptají i na další. Pro nás je priorita, udržet tým pohromadě,“ zdůraznil při rozhovoru v luxusním teplickém hotelu Prince de Ligne František Hrdlička, ředitel FK Teplice.

Umocnil zájem o vaše borce fakt, že vedete nejvyšší soutěž v zemi?

Určitě. Zájem o hráče byl i dříve, ale nyní je ještě větší. Každý zápas sleduje pět nebo šest manažerů špičkových evropských klubů. Pravda je i ta, že jsme při ekonomických povedených transferech Eidina Džeka a Martina Fenina, který do bundesligy skvěle vstoupil a podle mě ještě zdaleka neřekl poslední slovo, si teplický klub udělal ve světě dobré jméno.

Udržíte v zimním přestupním termínu všechna vaše esa?

Snažíme se o to, situace nyní vypadá dobře. V minulých dnech prodloužili smlouvy brankář Tomáš Grigar, před podpisem kontraktu jsme s kapitánem Petrem Lukášem. S ním i jeho manažerem Paskou jsme domluveni. Osobně to považuji za hotovou věc. Oba hráči budou v Teplicích pod smlouvou do roku 2013. Už dříve jsme úspěšně doladili další spoluhráči s ostatními klíčovými hráči. Váhá už jen Michal Smejkal.

Do kdy chcete mít jasno?

Do konce roku. Nikoho nebudeme přemlouvat. Budou tady hráči, kteří chtějí v Teplicích být.

Největší zájem je obvykle o útočníky. Je tomu tak z teplického pohledu i u Aidina Mahmutoviče?

Ano. Zájem o něj je skutečně veliký, ale zatím nás žádná nabídka, částka, neoslovila natolik, abychom o jeho přestupu začali jednat.

Může se to tedy ještě stát?

Na Mahmutoviče uplatníme opci, navíc i s ním jednáme o dalším prodloužení stávající smlouvy. Na druhou stranu je přestupní období teprve na začátku a stát se může cokoliv. Pokud přijde nabídka na pět milionů eur, tak samozřejmě jednat budeme. Jsem odpovědný za stabilitu klubu. A pokud chcete dalších sedmnáct kvalitních hráčů udržet, samozřejně jednoho prodat za výhodných podmínek musíte.

Naopak pohyb v širším kádru, tedy u hráčů, kteří nepatří do základní sestavy, očekávat lze?

Ano, to nevylučuji. Mám informace, že někteří hráči chtějí více hrát. Na hostování by rád odešel například Andrej Hesek, neoficiálně jsem se to dozvěděl i ohledně Michala Gašparíka. Kádr ale nechceme zužovat, proto odejdou jeden dva hráči.

Jakou strategii zvolíte ohledně příchodu nových hráčů, posil?

Ve hře a v hledáčku nějaká jména jsou, ale záleží na mnoha faktorech, například, jak u zbytku našich hráčů dořešíme smlouvy. Chceme pokračovat v naší filozofii a sázet na odchovance a perspektivní hráče. Třeba i z nižších soutěží, kteří by do sestavy okamžitě naskočit nemuseli.

Plejádu hráčů máte na hostováních. Jaká bude jejich budoucnost?

Určitě se vrátí záložník Michal Doležal. České Budějovice o něj měly dál zájem, ale my ho budeme v jarní části sezony potřebovat. Kádr musí být široký a dostatečně zkušený. Šanci by si minimálně v zimní přípravě zasloužil záložník Lukáš Zoubele, ale ten má hostování na Kladně až do června.

A další hráči? Například v druholigovém Ústí nad Labem se vám rozehrál útočník Richard Veverka. Kanonýr, jenž dal na podzim 11 gólů.

Hlavní slovo bude mít trenér Jiří Plíšek, který vyhodnotí, jaká alternativa bude pro hráče i pro klub nejlepší. Na šanci čekají i další odchovanci, dorostenci.

Příležitost měl dostat i obránce Jiří Pimpara, který rovněž hostoval v Ústí nad Labem. Jeho situaci ale zkomplikovaly vážné zdravotní potíže. Musí se léčit…

Zrovna ráno jsem s ním hovořil. Situace nevypadá dobře, záleží na něm, jaká vyšetření podstoupí. Klub mu vyjde všemožně vstříc. Jeho případný konec kariéry by znamenal i po sportovní stránce značnou ztrátu. Právě on měl nyní být jako alternativa pro A tým.

Již dříve jste zmínil, že ústeckou snahu ohledně postupu do první ligy kvitujete. V tamním klubu má FK Teplice podíl, úzce s ním už několik let spolupracuje a dokonce jste předběžně souhlasil, že by mohl hrát nejvyšší soutěž na Stínadlech.

Dočasně určitě. Nejde jen o stadion. Jsou tam naši hráči, zaměstnanci. Ústí je moje srdeční záležitost, mám k němu vztah. Jsme pro jeho postup, pomoct chceme. Spolupráce je pro všechny výhodná. Na druhou stranu nemůžeme FK Ústí táhnout, nemůže na nás být přímo závislý. I v době euforie máme svých starostí dost.

Hovoříte o euforii. Jaký byl podle vás rok 2009 pro FK Teplice?

Jeden z nejlepších v historii klubu vůbec! Nejvíce si ceníme vítězství v Poháru ČMFS a zisku žákovského titulu mistrů republiky. To je budoucnost teplického fotbalu, to je perspektiva. Navíc jsme půlmistry i v první fotbalové lize, což tady taky historicky nebylo. Po sportovní stránce to byl vyloženě dobrý rok, i když víme, že jsme teprve v půlce a rozhodovat se bude na jaře.

Hrají Teplice nejlepší fotbal za dobu, co jste v klubu?

To bych nerad porovnával. Dobrý fotbal se hrál za éry Pešiceho, Straky i Rady. Bylo by nespravedlivé to měřit.

Jaký byl pro FK Teplice rok 2009 po stránce ekonomické? Rok ve znamení celosvětové finanční krize?

Po finanční stránce jsme zdárně přežili, klub je dál stabilní. I po odchodu Štěpána Popoviče je nové vedení majitele zárukou, že se bude klub dál rozvíjet. Bez sklárny by tady fotbal nebyl, to je jednoznačné.

S jakými plány a ambicemi půjdete do roku 2010?

Když vedete ligu, malé cíle si dávat nemůžete. Na druhou stranu vím, že už to může být jen horší (s úsměvem).

Je cílem útočit na titul?

Chceme bojovat o účast v evropských pohárech. Ale stejné ambice má dalších šest klubů, vzpomeňte si na mě. Jedeme na Spartu, Slavii, do Liberce, Boleslavi, ale nechci teď mluvit o podrobnostech. Budeme potřebovat štěstí, zdraví. Za přízeň chci poděkovat sponzorům i fanouškům. Věřím, že i na jaře budeme jednotní a silní. Tým je sehranější, zase zkušenější.