Kdy jste se vrátil z Německa?

Přijel jsem minulou středu, abych se podíval na Teplice ve finále Poháru. Pak jsem to s hráči oslavil. Mám čtyři týdny volna, ale to uteče strašně rychle. Dovolená je jednou za rok a mám hodně známých, na které nemám během sezony čas. Navíc brzy musím začít trénovat podle individuálního plánu. Volna nebude až tolik, ale i tak jsem za to rád.

Nakousl jste pohárové vítězství Teplic. Co na ten úspěch říkáte?

Nepřekvapilo mě to, ale moc potěšilo. V Teplicích jsem hrál dlouho a nikdy jsem neměl štěstí, abych to vyhrál. Dvakrát mi to smolně uniklo.

Jak vám bylo, když jste sledoval tu radost bývalých spoluhráčů?

Nebyla to závist, spíš mě to zamrzelo, když jsem je viděl, jak slavili na stadionu s pohárem… Jsem teplický odchovanec, Teplice jsou v mém srdci jediné, a proto mě mrzí, že jsem s nimi nic takového nevyhrál. Když v roce 2003 Teplice vyhrály pohár poprvé, tak jsem přišel do áčka až měsíc po tom, takže jsem tu radost taky jen sledoval.

Velké oslavy zažil i váš kamarád Edin Džeko, který s Wolfsburgem vyhrál v Německu titul…

Těší mě, když se daří každému, kdo prošel Teplicemi. To, co on dokázal, je fantastické. Ještě je to umocněné tím, že na podzim jsme dali skoro stejně gólů a na jaře on dal snad 23 gólů, což je neuvěřitelné číslo. Já mu to přeju.

Mluvili jste už spolu?

Snažil jsem se mu volat, ale oni tam měli dost „starostí“ s oslavami. Po tom titulu jsem s ním ještě nemluvil, ale během sezony jsme v kontaktu byli.

Vy jste letos ve Frankfurtu tolik radosti nezažil, co?

Zachránili jsme se, ale byla to taková sezona, která nám moc radosti nedělala. Když doma před padesáti tisíci fanoušků prohráváte… Lidi i my jsme byli smutní. Měli jsme hodně zraněných a pořád nad námi visel ten Damoklův meč, že můžeme spadnout. Nakonec jsme si museli říct: Díky Bože, že si nás nechal v bundeslize. Už je to za námi, teď se musíme postavit a začít hrát úplně něco jiného. Musíme začít hrát fotbal jako v době, kdy jsem do Frankfurtu přišel. To jsme skoro bojovali o poháry a fotbal nás bavil.

Jak hodnotíte své výkony? K záchraně jste přispěl pěti góly, čtyři jste přitom nasbíral na podzim…

Podzim byl určitě lepší. Nebudu se vymlouvat na smůlu, měl jsem ji, ale štěstí přeje připravenému. Byly tam tyče, břevno, nepadalo to tam. Na několik gólů jsem nahrál. Pozitivní bylo to, že se mi vyhýbala zranění, až na ta žebra, ale to jsem byl zpátky za dva týdny, jinak jsem hrál všechno. Škoda, že nebylo víc gólů.

Zato jste nejproduktivnějším hráčem Orlů, když jste k pěti brankám přidal jedenáct asistencí. Je tahle statistika v bundeslize uznávaná?

Produktivita se cení hodně. Je jedno, jestli dá hráč gól, nahraje nebo je na něj penalta, pokaždé má za to body. První půlrok jsem vůbec nevěděl, že se tahle tabulka vede. Dozvěděl jsem se to náhodou, když mi řekli, že jsem v první dvacítce. To mě hodně potěšilo. Tady v Česku se to bralo jako neúspěch, nedávám góly a že si nevěřím. Tam to bylo naopak. Vážili si toho, že na to, v jakém jsem klubu, figuruju mezi prvními osmnácti hráči z celé bundesligy. Ale radši bych dal o pět šest gólů víc.

Co tedy do nové sezony změnit?

Nevím. Klid v zakončení, od toho se to odvíjí. Útočník potřebuje lauf mančaftu i svůj vlastní a ještě mít štěstí na to, že dá nějaký hloupý gól. Věřím tomu, že kdybych chytil na začátku sezony dva tři zápasy, ve kterých bych dal gól, tak by to bylo lepší. To, co říká každý, takové ty fráze, že se bude na tréninku snažit, to se přece snažím pořád. Hlavní je klid v zakončení.

Pro Frankfurt to nebyla zrovna předpisová sezona, navíc teď přijde nový trenér. Dají se očekávát hráčské změny?

Žádné radikální ne. Určitě se nezačne bláznit a nakupovat hráče, protože kádr máme široký. Já jsem měl výbornou pozici, pořád jsem byl v základu, i u fanoušků to mám dobrý. Ne že bych měl strach, ale nemusím novému trenérovi padnout do oka a všechno bude jinak. To už se stalo více hráčům a lepším, než jsem já. Doufám, že to se nestane a přijde trenér, který mě nechá dál hrát. Na lavičce vysedávat nechci.

Vám se v přípravných zápasech gólově daří, takže byste měl nového kouče přesvědčit, že máte na základní sestavu, ne?

Musím zaťukat (klepe si na zuby, pozn. red.), aby se teď příprava zadařila. Pod novým trenérem to bude důležité.

Během sezony jste měl dvě eskapády s vyhořelým balkónem a nabouraným autem. Poznamenalo vás to?

Začal jsem mít negativní přístup k určitým lidem, kteří nemají nic společného s normálními novináři, ale bulvárem. Vypadá to, že jsem se změnil, ale já jsem se začal bránit. Není to o tom, že bych nechtěl dávat rozhovory, ale je to o tom, že mám nějakou hrdost. Když někdo píše nesmysly, tak se nemůže divit, že se s ním nechci bavit. Normálně jsme se spoluhráčem grilovali… já pitomec… přehlédnul jsem, že gril zespoda hoří. No, a pak jsme zazmatkovali a utekli místo toho, abychom oheň začali hasit. Teď už je to smíchu, nic se nestalo. V novinách to zase nafoukli, ale ve skutečnosti jsem musel jen koupit nové plastové dveře od balkonu. A s tím autem… naboural jsem pravé světlo a oni z toho udělali, že jsem byl na střeše. Už jsem se s tím naučil žít.

Propíralo se to v německých médiích stejně jako v českém bulváru?

Tam to nebylo velké haló, bylo to přetočené do srandy. Jsme mladí kluci a jako že šlo o školáckou chybu. V Německu to berou s nadhledem, tam je nejdůležitější, co každou sobotu odvedeš na hřišti. Berou mě jako profesionála a já se tam tak cítím. Jsi profík a dělej si, co chceš, ale když nebudeš dělat nic pro tým, tak budeš na lavičce.

Ve Frankfurtu žijete od roku 2007. Už jste si zvykl?

Ten začátek byl těžký a jsem rád, že už to mám za sebou. Bydlel jsem u rodičů a najednou jsem byl sám ve velkém městě a neuměl jsem ani pořádně německy. Už jsem tam rok a půl a jsem spokojený. Mám tam plno kamarádů, s jedním spoluhráčem dokonce jedu na dovolenou. Už se tam cítím dobře, i když to není jako v Teplicích. Celkově Německo je fotbalová země a za to jsem rád.

Odbočme k reprezentaci, kde letošní sezona pro vás představovala zlom. Dokázal jste si vybojovat základní místo v sestavě i vstřelit gól…

Byl jsem strašně rád za ten podzim, ten se mi hodně povedl. Dvakrát po sobě jsem byl v základu, což byl pro mě obrovský zážitek. Vyvrcholilo to tím, když jsem nastoupil v Teplicích, to byl jeden z největších zážitků v kariéře. Dokonce jsem dal gól v Polsku, který sice nic neřešil, ale je to první reprezentační gól, který mi nikdo nevezme. V kvalifikaci se nám moc nedařilo, ale já osobně jsem rád, že jsem se konečně dostal blíž k tomu, abych byl právoplatnou součástí mančaftu.

Ale teď už v národním týmu nejste… (Fenin byl mezi šesticí hráčů, kteří byli vyloučeni kvůli účasti na večírku po utkání se Slovenskem, pozn. red.)

Já se necítím jako vyřazený, mně přímo nikdo nic neřekl. Když to hodně přeženu, tak kdybych nečetl noviny, tak nebudu vyřazený. Je to nesmyslně postavené. Nechci, aby to vypadalo, že se nás zastávám, ale já v tom nevidím problém. Bylo to zmedializované, z komára udělali velblouda, hodně nám bylo ubližováno. Pro mě se vůbec nic nezměnilo, stejně by měl být v reprezentaci ten, kdo tam chce být a kdo na to má. Já jsem nikdy neřekl, že nechci reprezentovat, mám zájem a jestli se trenérovi bude líbit jak hraju, tak rád přijedu. Reprezentovat je pro mě to největší.

Národního mužstva se ujal kouč František Straka. Bavili jste se spolu o tom, co se stalo?

Se Strakou jsme si volali a slíbil, že zajdeme na kafe a v klidu si to vyříkáme. Já s tím problém nemám, řekl jsem mu, že bych rád dál reprezentoval. Jestli budu hrát dobře, tak v reprezentaci budu. On říkal, že sleduje zápasy bundesligy a ví, že hraju dobře.

Jak vůbec vidíte šance na postup na MS? Nemusí se to povést, ani když všechny zbylé zápasy vyhrajeme…

Poslední výsledky ovlivnil tlak, který vytvářeli lidé okolo fotbalu a novináři. Ti chtěli spíš to, aby se nedařilo a ten tlak byl enormní a negativní. Víc se řešilo, jestli vyhodit trenéra. Přišlo mi, že se poslední dobou začal brát úspěch na nějakém mistrovství jako samozřejmost. To je sice hezké, ale zas tak velká země nejsme. Je potřeba, aby se s novým trenérem očistil vzduch a lidi chtěli věřit tomu, že se to dá zvládnout a postoupit, než aby se začalo psát, co by se stalo, kdyby to nevyšlo. Jsou před námi čtyři poslední zápasy a ve fotbale je všechno možné. Není to ideálně rozjeté, ale dá se to zvládnout.