Do Teplic přišel před pěti lety z pražské Sparty a rychle si v týmu vypracoval neoblomný respekt i místo v základní sestavě. Po návratu do žluto-modrého dresu nastupuje opět se železnou pravidelností, zkušeně i hlasitě řídí celou obranu. Vše nasvědčuje skutečnosti, že s ním po návratu nový kouč počítá. „Chyběl tady Honza Hošek, který byl na mistrovství Evropy do 21 let a teprve teď naskočil do tréninku. Jsem rád, že hraju, ale nějak bych svoji pozici nepřeceňoval. Uvidíme, až přijde liga,“ s nadhledem říká na úvod rozhovoru Petr Lukáš.

Petr Rada převzal Teplice potřetí. Překvapil vás přesto něčím?
Už jsem nějaké přípravy pod trenérem Radou absolvoval, ale máte pravdu, teď jsem já sám překvapený, jak tvrdá ta letošní byla. Byl jsem připraven na pořádnou dřinu, ale skutečnost mě nemile překvapila. Bylo toho opravdu dost. Řekl bych, že trenér pořádně přitvrdil. Snad to nejtěžší máme už za sebou.

Letní přípravy jsou si podobné, byla ta současná v něčem specifická?
Jsou v ní nové prvky, které jsou nyní v trendu. Celkově je příprava více zaměřená na rychlostní vytrvalost.

Zdá se, že z náročného tréninku máte poměrně dost „těžké nohy“. V přípravě působil němečtí druhobundesligoví soupeří svěžejším dojmem. V prvním poločase vás přehrával i Liberec, který je ve stejné fázi letní dřiny jako vy… Souhlasíte?
Drážďany, Chotěbuz i Aue mají přípravu už za sebou, teď o víkendu začíná druhá bundesliga. Tam to možná tak bylo, ale proti Liberci nevím, je ve stejné fázi jako my. V prvním poločase nám chyběl lepší pohyb a těžko jsme se rozběhávali. Musíme se s tím trošku víc poprat.

Jak se tým dva týdny před začátkem soutěže sehrává, jak si zvyká na ofenzivnější styl, jehož zastáncem je trenér Rada?
Chceme hrát jinak, ale ladit to a nacvičovat herní situace začneme až teď.

Jak má teplická hra podle rukopisu trenéra Rady vypadat? Máte se více hnát do útoku, napadat soupeře?
Trenér po nás hlavně chce, ať hrajeme víc fotbal, ať míče jen zbytečně nenakopáváme, ať se nezbavujeme jen balónů. Nechceme o míče zbytečně přijít a pak jen tak běhat.

Neznamená ofenzivnější styl pro vás jako pro obránce více práce?
Tak bych to neřekl. Bránit i útočit musí celé mužstvo. A i když vzadu zůstaneme ve třech čtyřech, musíme to zvládnout.

Co se po odchodu bývalého trenéra Jiřího Plíška změnilo?
Každý trenér je jiný, stejné nejsou ani tréninky. Až liga nám ukáže, jak budeme připravení, jak formu vyladíme. Hlavně chceme dělat výsledky, pak budeme spokojení.

Jaký je trenér Petr Rada?
Dokáže hráče vtáhnout do hry. Je spravedlivý. Fotbalem žije, když na hráče zvýší hlas, tak ho nechce zesměšnit, ale poradit, jak má určitou věc udělat lépe. Každý ho musí respektovat, kdo to nedělá se zlou se potáže. Já jsem nikdy neměl problém kritiku přijmout. Od toho u týmu trenér přece je.

V kádru je spousta mladých hráčů. Kdo z nich má podle vás na podzimní základní sestavu FK Teplice?
Je tady spousta šikovných kluků, ale říct takhle dopředu, kdo bude hrát, to je hrozně těžký. Někteří jsou opravdu dobří, ale musejí tomu dávat všechno a musejí mít i trošku štěstí, které potřebuje každý fotbalista, aby se prosadil.

Odborníci i fanoušci mají strach, jak bude teplický tým hrát bez záložníka Pavla Verbíře, který ukončil kariéru, jak nahradí Vlastimila Vidličku, jenž přestoupil do Sparty. Znamenají zmiňované skutečnosti pro pravou stranu sestavy zásadní problém?
S Vidlou (pozn.: Vidičkou) jsem tady hrál dva a půl tři roky, byli jsme na sebe zvyklí. To je ale fotbalový život, prostě odešel za lepším a já mu jenom přeji, aby se mu ve Spartě dařilo. A Verba (pozn.: Verbíř)? Já vůbec obdivuji, že vydržel tak dlouho hrát, že snesl tolik příprav. Před ním klobouk dolů. Podle mě mohl ještě rok hrát, ale rozhodl se tak, jak se rozhodl a už musíme hrát bez něj.

Ve středu jste rovnou z Modré odjeli na kemp do jabloneckých Břízek…
Trenér to udělal hlavně proto, abychom změnili prostředí, protože jsme byli v létě jenom týden tady v Modré a jinak se připravovali pouze v Teplicích.