Vyšetřování Fotbalové asociace ČR a ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy kvůli možnému zneužití státních dotací je v plném proudu. A valná hromada, která se koná už 2. června, se nezadržitelně blíží.

"Valná hromada by se měla odložit, než se ukáže jak vážné je obvinění předsedy Pelty. Myslím si že nová valná hromada by se měla uskutečnit na podzim 2017. Pokud se ukáže, že obvinění je podložené a hrozí trestní stíhání, není možné takového člověka podpořit," má jako jeden z mála o Peltově budoucnosti jasno zmiňovaný Radek Bania.

Do voleb zbývá málo času. Je tady podle Banii možný jiný možný šéf fotbalové asociace? "Věřím, že ve fotbale pracuje spousta poctivých lidí. Podpořil bych myšlenku najít v organizaci nějakého mladého schopného manažera, nezatíženého vazbami na současné vedení. Ale pouze za předpokladu, že si k sobě najde stejně kvalitní odborníky, například z řad bývalých úspěšných fotbalistů," dodal litoměřický předseda.

"Pokud se najde osoba která by očistila český fotbal a měla by chuť kandidovat, tak bych volby neoddaloval. Nejraději bych v téhle pozici viděl bývalého reprezentanta. Například Šmicera, Nedvěda nebo Čecha, ale tohle se asi nikdy nestane," litoval Jan Chadraba, předseda Arsenalu Česká Lípa, který hraje krajský přebor.

Drtivá většina fotbalových „bafuňářů" se ke kauze vyjadřovat nechce. "Vím, proč asi voláte, ale já teď přijel ze zahraničí a jsem v šoku, co se tady od vlády až po fotbal děje. Teď jsem zapnul mobil a mám šestnáct nepřijatých hovorů. Nezlobte se, nechci být nějak hrubý, ale vyjadřovat se k tomu nechci, nic nevím. Napište bez komentáře," požádal předseda výkonného výboru ústeckého Krajského fotbalového svazu Martin Hrdlička.

Podobně reagoval i serektář ÚKFS Miloš Vitner: "Výkonný výbor ÚKFS se zatím k situaci ohledně předsedy FAČR pana Miroslava Pelty nevyjádřil a nebude tak činit do doby, než bude mít oficiální zprávy z FAČR, jakožto nadřízeného spolku. Spekulovat ze strany ÚKFS o tom, co by bylo, kdyby bylo, není v tuto chvíli na místě."

Petr Procházka, šéf Bíliny, která hraje krajský přebor, byl mnohem konkrétnější. Pelta by podle něho už českému fotbalu velet neměl. "Myslím, že pokud je někdo obviněn z páchání trestné činnosti a soud na něj uvalí vazbu z důvodu, který uvádíte, není o čem diskutovat. A kdo by měl vést český fotbal místo Pelty? Prezidentem FIFA byl zvolen bývalý generální sekretář UEFA. Ten náš současný je vzdělaný, velice kultivovaný, má skvělý přehled o fotbalovém prostředí uvnitř i zvenčí, má vynikající pozici v orgánech FIFA i UEFA," naznačuje Procházka, že by se mu na postu přesedy FAČR líbil Rudolf Řepka, bývalý funkconář FK Teplice, nyní generální sekretář FAČR.