Jaký byl souběh událostí, které strhly lavinu lží a polopravd? Teplický obránce v 83. minutě prvoligového utkání žlutomodrých se Slavií na polovině hřiště zastavil unikajícího záložníka Pražanů Boudjemuu. Nejprve trefil balon, poté v plné rychlosti zasáhl bez povšimnutí rozhodčího Nenadála Francouzovu stojnou nohu. Boudjemaa nemohl pokračovat ve hře, Slavia v tu dobu již hrála bez vyloučeného Gecova; v době, kdy Teplice daly rozhodující branku zápasu, tak měla na hřišti pouze osm mužů v poli.

Televizní komentátoři měli v tu chvíli k dispozici zpomalené záznamy zákroku Milana Matuly. Společně s pravidlovým expertem a bývalým rozhodčím Robertem Hennem volají po červené kartě za surovou hru. Předsedkyně rozhodčích FAČR Dagmar Damková po zhlédnutí televizních záběrů prostřednictvím médií v úterý v poledne souhlasila, Matula měl podle ní jít ven. Zároveň však připustila, že to měl sudí Nenadál v obrovské rychlostí, v níž se souboj odehrál, hodně těžké. Ostatně i diváci na tribunách brali souboj Matuly s Boudjemouu jako běžný střet. Ani novináři se po utkání v mix zóně teplického hráče na inkriminovaný zákrok neptali. Ničeho výjimečného si totiž nevšimli.

V době prohlášení Dagmar Damkové už jsou na světě první komentáře. Na první pohled nezávislý internetový portál eFotbal.cz uveřejňuje text šéfredaktora časopisu Hattrick Pavla Procházky, jenž je mezi kolegy proslulý coby kovaný slávista. Procházka píše o jasném ovlivnění zápasu. „Nenadál porazil Slavii: nechal „zrakvit" Boudjemuu, proti devíti Teplice skórovaly!" hlásá titulek jeho příspěvku. Že by góly snad dávali rozhodčí? V neskutečně tendenčním článku div nechce teplického obránce lynčovat. Připomíná dřívější Matulovy medializované fauly. Ostatní internetové i tištěné bulvární deníky s chutí ladí na Procházkův tón. „Ostrý Matula. Zranil Jiráčka i Jandu, Slavia pro něj chtěla doživotí," hřímá Sport, který pak ve středu věnuje „kauze Matula" dvě stránky. Nadpisy „Matulův masakr! Další surový faul! Hříšník z Teplic zase úřadoval!" nejsou výjimkou.

Pravdou je, že Milan Matula nehraje v rukavičkách. Je typem tvrdého obránce, kterému není cizí žádný souboj. V srpnu 2009 vyježil v Plzni loket na tehdy ještě neznámého Jiráčka. Od rozhodčího inkasoval žlutou kartu, disciplinární komise mu ale napařila osmizápasový trest, jenž byl později snížen na šest duelů. Tento prohřešek proti pravidlům se se sympatickým defenzivním univerzálem od té doby táhnul.

Na jaře 2010 se v Edenu ve vzduchu srazil hlavou se slávistou Jandou. Oba hráči museli po utkání na vyšetření do nemocnice, Slavia hystericky žádá doživotní trest pro teplického hráče. Disciplinární komise je jiného názoru šlo o nezaviněný střet.

Za zmínku stojí ještě jeden souboj, vinou kterého se často fotbalová veřejnost dívá na Matulu pomalu jako na vraha při utkání Teplice Mladá Boleslav vyvázl ze souboje s křemičitým teplickým obráncem mladoboleslavský Opiela se zlomenou nohou. Sám tehdy přiznal, že šlo o čistý souboj.

A konečně pondělní zákrok na Boudjemuu. Byl to faul? Ano, byl, pravidla hovoří jasně. I když Milan Matula zasáhl první balon, záložníka Slavie zepředu fauloval. Nejednalo se ale o žádný brutální zákrok, po kterém by okamžitě měla následovat červená karta, jaká se například dává po „kosách" zezadu nebo šlapácích bez úmyslu hráč míč!

Kdo se pozorně díval na zpomalený záznam, nemohl si nevšimnout toho, že hráč Pražanů byl u míče později než teplický fotbalista. Toho si byl vědomý, proto se snažil nadskočit, aby se soupeřově kopačce vyhnul. Úhybný manévr se mu ale nepovedl, kotník se mu vyvrknul, proto se srážce nevyhnul. Matula dobře četl hru; když viděl, že se před spoluhráče Vondráška hbitý Boudjemaa dostává, vyvinul co nejvyšší rychlost, aby byl u míče dříve. Ze záznamu je patrné, že se snaží odehrát míč, což se mu i povede. Netrefí ho ale ideálně, bohužel při tom zasáhne kotník francouzského fotbalisty. Šlo se srážce vyhnout? Z Matulova pohledu určitě ne. Byl již v plné rychlosti, jeho cílem bylo odehrát balon, koneckonců i po té, co změní jeho směr, oči stále hledí za míčem. Ze záběru je také patrná snaha Tepličana dále pokračovat ve hře.

Milan Matula hraje tvrdě, nekompromisně. Rozhodně ale nehraje surově. Fauly, které byly v minulosti řešeny novináři více, než by si zasloužily, pramenily z přemíry snahy teplického beka. Patří mezi ně i pondělní souboj, po němž se strhl hon na Matulu.

Je hodně pravděpodobné, že disciplinárka pod tlakem médií posadí Matulu na pár zápasů na tribunu. Slávistický fotbalista si naopak už v pátek zahraje proti Znojmu. Jeho zranění podle posledních zpráv není vážné.