V barvách Slovanu se stal nejlepším ligovým střelcem. Byl jednou z největších hvězd první ligy, postrachem všech obran. Rychlý útočník Andrej Kerič měl našlápnuto k hvězdné kariéře, jenže osud rozhodl jinak. Dodnes chorvatský fotbalista nechápe, kde se stala chyba a co měl případně udělat jinak.

Coby hráč libereckého Slovanu odmítl přestup do rakouského Salcburku, snil o něčem ještě atraktivnějším. Ambice měl obrovské, otevřeně mluvil o touze zahrát si německou bundesligu. Nakonec se v roce 2011 stěhoval do Sparty, už během angažmá na Letné ale započal jeho prudký kariérní sešup. Kerič mimo Slovan už nikdy nebyl jako dřív.

Pod Ještěd přišel tehdy čerstvě dvaadvacetiletý útočník v únoru 2008 jako příslib, mající na kontě tři starty za chorvatskou jednadvacítku. Hned v první půlsezoně zaznamenal šest gólů, z toho pět v prvních šesti duelech. V následující sezoně už naší lize střelecky kraloval. Patnácti góly pomohl Liberci k třetímu místu, v tabulce střelců nechal daleko za sebou jedenáctigólové Tomáše Necida ze Slavie a Daniela Huňu z Příbrami.

V létě byl o Keriče pochopitelně opravdu velký zájem, přihlásil se i již zmíněný Salcburk. Chorvatský štírek ale nakonec zůstal v modrobílých barvách. Následující sezonu se Slovanu nedařilo a Keričovi také ne. Dal jen pět gólů. O sezonu později ale znovunalezl střelecké kopačky a šest branek během podzimu přivábilo Spartu.

Proti transferu tentokrát bylo liberecké vedení, Kerič si ale postavil hlavu a podepsal s pražským velkoklubem předběžnou smlouvu o letním přestupu. Za to ho Slovan přeřadil do rezervy, Sparta ho proto za tři miliony korun vykoupila okamžitě.

Kerič ale své pověsti a potenciálu nedostál, vždyť přestupy do Sparty už poslaly psychicky dolů mnoho ještě větších hvězd. Sparťané Keriče hned dvakrát v následujících třech letech poslali na hostování do Teplic, ani v těch ale chorvatský forvard nepookřál. Letenské angažmá pak dohrával v juniorce. Za „rudé“ odehrál celkem 28 utkání a dal pouho pouhé tři branky. Teplická bilance byla ještě strašidelnější: 26 zápasů, jediný gól.

V roce 2014 se Kerič zahraničního angažmá dočkal, rozhodně ale nešlo o bundesligu. Ani o jinou atraktivní evropskou soutěž. Bývalého top střelce české ligy ukořistilo lucemburské Dudelange.

Góly tam Kerič dával, a tak po něm po roce sáhl nováček slovenské ligy – Michalovce. Po pouhých dvou měsících ale smlouvu rozvázaly, Kerič absolutně vyhořel. „Výkony vůbec neodpovídali jeho pověsti, v ligových zápasech se pak nedostával ani na lavičku,“ vysvětlovalo tehdy vedení klubu.

A tak si Kerič vyzkoušel ještě jedno angažmá, na exotických Maledivách. To už mu ale fotbal zhořkl víc, než je zdrávo. Poslední roky musel nastupovat do zápasů pod prášky, aby ulevil sedmkrát operovaným kolenům.

O konci kariéry se tak rozhodl ještě před 34. narozeninami. Právě tolik je Keričovi teď. Bývalý fotbalista dělá obchodního manažera jednomu chorvatského pivovaru, v tamní čtvrté lize trénuje tým Slavonac Komletinci. Občas i nastoupí, když kolena dovolí. A užívá si štěstí v osobním životě. Oženil se a očekává narození svého prvního dítěte.