Mezi smetánkou jsou žlutomodří od ročníku 1996/1997, kroutí tedy v elitní společnosti sedmnáctou sezonu v řadě. V minulosti „skláři" sestupovali třikrát. Administrativně na jaře 1952, po stagnaci celého klubu v sezoně 1978/1979, a poté padali dolů ještě jednou v epizodním ligovém ročníku 1983/1984. Pojďme se podívat do historie žlutomodré kopané a najít paralelu, které by pro nejbližší budoucnost měly být varovným mementem.

Dvanáct dlouhých let od zločinu, kterým bylo administrativní vyřazení z nejvyšší soutěže, čekal fanoušek žlutomodrých na 1. ligu. Na Drožďárně a poté na Stínadlech ji pak drželi patnáct sezón. V té patnácté se Tepličtí nedokázali vyrovnat s postupnou ztrátou celkem sedmi hráčů základní sestavy, kteří ji pro vážné zdravotní potíže buď vůbec nezahájili, nebo v průběhu podzimu ze stejných důvodů odstoupili. Roky přední tým československé elitní ligy sice vzniklé mezery doplnil poměrně kvalitně, nicméně tehdejší vedení se začalo dopouštět chyb, které se následně ukázaly být rozhodující. Zřejmě klíčovou bylo už v zimní přestávce zbavení se velké osobnosti ligy a zejména kabiny, brankáře Jiřího Sedláčka. Managementu chyběl velmi důležitý prvek. Zkušenosti v bitvách o záchranu. Mužstvo se neudrželo a nejvyšší soutěž opustilo. Pomineme-li neúspěšný pokus usadit se v 1. lize v ročníku 1983 1984, trvalo 17 let, než se teplické barvy na vrchol vrátily. Hladová obec příznivců plnila tribuny Stínadel, klub se dočkal nejen názorů, že má nejlepší fanoušky v republice, ale i historicky dosud největších úspěchů.

Současnost jakoby sunula na Stínadla hledanou paralelu. Tamní FK funguje v soutěži sedmnáctou sezónu, kádr nedávno opustila velká persona, player par excellence Pavel Verbíř. Dnešní FK Teplice bude muset řešit poněkud jiné problémy než fatální absenci klíčových hráčů, nicméně jistá podobnost osudné sezóny 1978 1979 se přece jen nabízí. Včetně faktu, že i aktuální velení klubu zkušenost se záchranou postrádá. Je stále ještě čas odvrátit hrozící nebezpečí? Teoreticky ano. Nový kormidelník Zdeněk Ščasný může začít s razantní léčbou v zimní pauze. Je zřejmé, že to udělá. Ovšem jemu ani jeho svěřencům divák nepomůže. Toho budou muset znovu přilákat do tribun hráči. Čím, to dobře ví obě strany. Lze jen doufat, že si to uvědomí především ti, kteří žlutomodré barvy reprezentují. V opačném případě by lázeňské město pod vrchem Doubravka mohlo na prvoligové divadlo čekat dalších sedmnáct let. Ozývají se totiž hlasy, které říkají, že Teplice by ve druhé lize zabředly a nahoru by se sápaly velmi těžko. Damoklův meč aktuálně visí poměrně nízko. Je nejvyšší čas začít jednat.

Autor: Pavel Biedermann