„Pokud chceme mít zdatné vrcholové sportovce, musíme začít právě u mládeže. Díky tomuto projektu mohou mladí sportovci ukázat, co v nich opravdu je, a dostat se až na vrchol," uvedl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Fotbalová akademie v Teplicích je společným projektem Fotbalové asociace ČR, Ústeckého kraje a města Teplice. Má sdružovat nejnadanější mladé fotbalisty, kteří jsou zatím v místních klubech, kde mnohdy trénují bez špičkového vedení. Hráčům nabídne profesionální sportovní zázemí, kvalitní vzdělávání a výchovu ke zdravému životnímu stylu.
„Snažíme se k fotbalu přitáhnout co nejvíc dětí. Pokud chceme, aby z nich vyrostli další Karlové Poborští, musíme jim dát energii i zázemí," zdůraznil generální sekretář Fotbalové asociace ČR Rudolf Řepka.

Profesionální trenéři

V teplické akademii se o chlapce bude starat šest fotbalových trenérů, mezi nimiž nebude chybět Tomáš Heidenreich, Miroslav Vlasák, Patrik Gedeon a David Köstl. Vyškoleného kouče Martina Svobodu budou mít i brankáři. Kromě nich se o mladé talenty bude starat fyzioterapeut, výživový poradce či psycholog.

V akademii budou chlapci od pondělí do pátku. Den bude začínat lehkou snídaní a tréninkem. Ve škole budou mít k dispozici dvě tělocvičny, venkovní hřiště i krytý bazén. O víkendech se vrátí ke svým mužstvům a odehrají s nimi soutěžní zápasy. Žáci však nebudou hodnoceni jen za výkon na hřišti či tréninku, ale i ve škole. Do akademie se proto dostanou jen ti nejlepší.

„Žáky nyní vybíráme z krajských výběrů, v nichž už chlapci dva roky reprezentují Ústecký kraj. Kritériem není jen sportovní talent, chceme i hráče s intelektem a pílí. Kluci musí zvládnout náročné podmínky a tréninky," vysvětlil šéftrenér akademie Tomáš Heidenreich.

„Výběr bude náročný, musí chtít chlapci i rodiče. Pokud žák nebude schopen plnit požadavky, tak v akademii nemůže být. Brali bychom to ale jako osobní porážku, kdybychom někoho museli vyloučit. Proto se všemi chceme intenzivně pracovat, aby k tomu nedocházelo," dodal Zdeněk Bursa, koordinátor projektu z Fotbalové asociace ČR.

V Česku je sedm akademií
Mladí fotbalisté mohou být v akademii do 15 let, tedy do završení 9. třídy. „Pak chceme, aby nastoupily takzvané klubové akademie, které by si začaly vytvářet samy kluby a pokračovaly do 18 let a výš," doplnil Rudolf Řepka.

Od nového školního roku by v Česku mělo fungovat sedm regionálních fotbalových akademií. V Plzni a Jihlavě vychovávají mladé talenty už od loňska, další akademie se letos kromě Teplic otevřou v Českých Budějovicích, Olomouci, Karviné a Pardubicích. V budoucnu by mohly přibýt až tři další.