Mahmutovič Teplicím vystřelil vytoužený český pohár

„Teplice, Teplice,“ znělo ve středu večer strahovským stadionem při slavnostním dekorování. Ve finále fotbalového poháru se senza-ce nekonala, favorit přehrál Slovácko 1:0 po gólu Mahmutoviče.

„Kdo neskáče, není Synot!“ skandovali chvíli předtím příznivci Slovácka. I přes prohru šli senzačním finalistům poděkovat.

Idylka? Mohla být. Kdyby v průběhu vyhlašování nového šam-piona nemuseli zasahovat těžkooděnci – obě skupinky se totiž dostaly do konfliktu.

Samotný zápas, to nebyla nijak divácky atraktivní bitva. Rozhodla ji 49. minuta: Ljevakovičovu ránu gólman Filipko vyrazil, Mahmutovič jej ale z ostrého úhlu propálil.

Favorit počal soka přehrávat od 30. minuty, ve druhém poločase zahodil několik nadějných brejků. Ale přesto se radoval.

Slavilo se pozdě do noci na teplickém stadionu. Podívejte se na naší FOTOGALERII

Přerušil tříletou nadvládu Sparty, podruhé v české historii nad hlavu zvedli fotbalisté Teplic pohár, splnili předsezonní cíl, pro-tože si zároveň vybojovali postup do nově vytvořené Evropské ligy. A jako bonus dostal odměnu milion a půl od Českomorav-ského fotbalového svazu.

„Jsem velmi hrdý na to, jak kluci k zápasu přistoupili,“ zopakoval několikrát kouč Jiří Plíšek, jenž musel během zápasu stáhnout zraněného hrdinu Mahmutoviče. „Nemohl jsem do sprintu, jen tak na padesát procent,“ řekl kanonýr o svém obnoveném svalovém zranění.

„Ke Slovácku jsme ale přistoupili s respektem, nic jsme nepodcenili,“ zaříkali se zase spolu s Plíškem i jeho svěřenci.

Však také moravský celek na cestě pohárem vyřadil čtyři prvo-ligové celky včetně mistrovské Slavie. Na jejím stadionu vyhrál jako první český celek od otevření Edenu, tím se zapsal do historie.

A ve středu mohl učinit druhý zápis, mohl se stát prvním „neprvoli-govým“ vítězem českého poháru. „Bohužel, ale byla to v tomhle ohledu krásná sezona. A musím poděkovat naším skvělým fanouškům,“ prohlásil kapitán Slovácka René Formánek.

Tohle se musí oslavit, jásal Vachoušek

Ve středu převzal v teplickém dresu český pohár. A je rozeným vítězem. Nevěříte? Tak považte: Štěpán Vachoušek s Austrií Vídeň třikrát triumfoval v poháru rakouském, po zisku tuzemského už juchal se Slavií – a navrch hrál finále Poháru UEFA s Olympiquem Marseille.

„Takové okamžiky se musí řádně oslavit,“ usmíval se včera a spontánním chováním bavil novináře.
Jaký bude váš další program?
Předpokládám, že na dva dny se přestaneme chovat jako profesionálové, doufám, že trenér nám to odpustí a dá nám volno. Abychom mohli tenhle úspěch pořádně oslavit.
Jak?

Myslím, že se s klukama zavřeme někam do hospody – a tam to bude vypadat pěkně (smích).
Máte už nějakou rezervovanou?
Ne, žádnou jsme nezamlouvali. Nechtěli jsme nic zakřiknout. Jestliže některé prvoligové týmy Slovácko podcenili, tak my vůbec ne. Věděli jsme o jeho síle, ale zároveň věřili, že ho dokážeme porazit.
Kam tohle vítězství řadíte?
V teplickém dresu určitě nejvýš. Protože jsem v něm moc nezářil, hlavně prvních půl roku, měl jsem i problémy se zraněními.
Přesto můžete slavit, jak jste předsevzal. Kdo bude tahounem oslav?
Viděli jste na hřišti, že jsme výborní jako celek, takže když někdo zavelí: jdeme pít, tak se prostě jde pít. Myslím, že v tom jsme silní (smích).
V zahraničí jste měl také několikrát důvod slavit…
Ale co si budeme nalhávat, češi tohle umí ze všech nejlíp.
Jaké jsou nejoblíbenější nápoje v kabině?
Nejvíc se pije bílý víno a pivo. A pak, když se to rozjede, ještě třeba další věci (smích).

Autor textu: Jan Hamrník (Deník)

Jak to bylo před šesti lety (co se psalo v Deníku)

Vítězové poháru ČMFS vytvořili rekord

Teplice - Půldruhé hodiny před úterní půlnocí přivezli žlutomodří na teplická Stínadla druhou nejcennější trofej fotbalové republiky, Pohár Českomoravského fotbalového svazu. Posunuje FK Teplice do prvního kola Poháru UEFA. Na vlastní oči mohli vidět skvostný kousek ti, kteří na výpravu Tepličanů v úterý večer u jejich stadionu čekali.
Po nezvládnutí cíle skončit v tabulce tohoto soutěžního ročníku na třetím místě byla prioritním cílem klubu a ten se podařilo naplnit. Tepličtí českou pohárovou soutěž nejen vyhráli, ale vytvořili i rekord. V žád-ném z utkání, která cestou do finále museli absolvovat (včetně finále), jim nikdo nedokázal vstřelit gól.
Výsledky FK Teplice v Poháru ČMFS 2002/2003 - 2. kolo: SK Kladno - FK Teplice 0:1 (0:0). 3. kolo: Kroměříž - FK Teplice 0:3 (0:0). 4. kolo: FK Teplice - SK Sigma Olomouc 1:0 (0:0). Čtvrfinále: FK Teplice - SK Slavia Praha 3:0 (2:0). Semifinále: SK České Budějovice - FK Teplice 0:0, pokutové kopy 4:5. Finále: FK Jablonec 97 - FK Teplice 1:0 (1:0). (au)