Beran, jehož trénuje otec, se do Brazílie nominoval díky dubnovému vítězství evropské kvalifikace, která se konala v Praze. Pro český sportovní šerm to byla velká událost, vždyť na Hrách chyběl dlouhých dvacet let.

V Riu prohrál hned první zápas, ale celý svět zaujal tím, že v prodloužení zápasu s domácím Athosem Schwantesem opravil rozhodčí; upozornil na to, že svého soka nezasáhl, jak se sudí mylně domníval.

„Byl to hodně důležitý zásah, ale takhle bychom se měli chovat všichni. Prostě bych to v rámci fair play nikdy nepřipustil, aby rozhodčí uznal zásah, který jsem nedal," řekl ke svému činu.

Pro teplické šermíře tak je Beran velkým sportovním i lidským vzorem.

„Při setkání s dětmi, trenéry a rodiči Jirka ukázal fotografie z Ria a také popovídal o životě v olympijském městečku, o vzájemné podpoře českých sportovců i o zmiňovaném gestu fair play. Následně oblékl šermířský oblek a s dětmi si zašermoval a přidal i cenné rady," prozradil Biebl.

Za město Teplice Berana přivítal náměstek primátora pan Hynek Hanza. Předal mu krásnou publikaci Panoramata města Teplic a vyjádřil svůj obdiv. O tom, že podobně kvalitních sportovců se smyslem pro čestné chování v duchu olympijské myšlenky není nikdy dost, není totiž sporu.