„Prošel jsem tady mládeží, s trenérem Přerostem zkušenost mám. Ale z pozice asistenta ho znají i ostatní kluci, nevidím problém," ochotně říkal obklopen hloučkem novinářů Antonín Rosa, jenž se v minulé sezoně posunul z pozice krajního beka na klasického  stopera.

Jakou zkušenost s Lukášem Přerostem máte vy osobně?
Všichni víme, že i on si v Teplicích prošel všemi mládežnickými kategoriemi, vedl juniorku. Je taky odchovancem, i když trenérským. Vypracoval se, snažil se a dočkal se velké pozice. Šance pro něj přišla brzy, ale už je natolik zkušený, aby ji zvládl využít.

Váš spoluhráč záložník Štěpán Vachoušek v jednom z rozhovorů říkal, že mu vy zkušenější hráči budete muset pomoci…
Myslím si, že má dostatečnou autoritu, ukočíruje si to sám. Ale jasně, určitá spolupráce musí být. A logicky vždy je bližší s těmi staršími.

Budete si s ním dál tykat?
Je pravda, že velká část kluků z kádru si s ním tyká, ale prostě pořád je to trenér. Ať byl asistent nebo vedl juniorku. Teď je hlavní trenér a já v respektu nevidím problém.

Takže tykání nebo vykání?
Nevím. Uvidíme, jak se k tomu sám trenér vyjádří, ale vykání je asi na místě.

Překvapilo vás, že šanci dostal právě on, v 34 letech?
Tušili jsme to, ale když jsme odcházeli na dovolenou, tak jsme to neřešili. Jestli přijde ten nebo onen trenér? Pro nás se v podstatě nic nemění. Jsme hráči a musíme pracovat pod tím, koho budeme mít.

Čekáte hodně tvrdou přípravu?
Už před rokem nastala určitá změna, protože jsme většinu kondičních tréninků trávili přímo na hřišti. Věřím, že s míčem budeme i nyní a posuneme se zase dál. Trend toho úmorného běhání už snad skončil.

Jak jste vůbec vnímal odchod Přerostova  předchůdce Petra Rady do pražské Slavie?
Zažil jsem jeho dvě teplická působení, to první bylo už dřív. Je pravda, že nikdy nebyl vyhozen, vždy odešel sám. Podle jeho názoru za lepším. Je fakt, že reprezentace se asi nedá odmítnout v žádném případě. A Slavie? Pro něj to asi byla lukrativní nabídka, velká šance tam něco změnit. Slavie je pořád Slavie, tak se rozhodl a nikdo mu to vyčítat nemůže.

Stihli jste se rozloučit?
Nějak jsme se bavili už na konci sezony, tušili jsme, že to tak dopadne, ale nějaké rozloučení asi ještě bude. Uvidíme, jak bude čas.

Nový trenér Lukáš Přerost přiznal, že byl Petr Rada jedním z jeho vzorů. Naznačil, že nyní bude na pozici hlavního kouče impulzivnější…
Všichni víme, že impulzivnost v něm je. Sám tvrdil, že mu poslední rok s trenérem Radou pomohl, že se mu líbila chemie kabiny. Myslím, že to zase bude fungovat.

Kádr opustili zkušení hráči Stožický, Smejkal, Zoubele… Necítíte se v kabině s nadsázkou řečeno skoro jako „veterán"?
Poslední rok, rok a půl asi jo. Dá se říct, že v týmu jsem jedním ze služebně nejstarších. Jsem tady od osmnácti, už to nějaká doba je.

Především univerzál Smejkal byl hodně kontroverzní, před časem zpochybnil platnost smlouvy, dlouho nehrál,toulal se po zahraničních testech pak se vrátil, teď neprodloužil s FK Teplice kontrakt a odešel do konkurenční Mladé Boleslavi… Spousta fanoušků ho vnímala dost negativně…
Je to na každém hráči. Já si myslím, že by se každý měl ke klubu chovat na určité úrovni. Tohle bylo rozhodnutí Michala, bylo to mezi ním a klubem, jeho věc. My to neřešili.

A vy na odchod nemyslíte? Třeba do zahraničí?
Hlavní moje ambice jsou, abych se zlepšoval. Teď jsem se posunul do středy obrany, kde mi to vyhovuje trochu víc. I proto, že jsem na kraji odehrál hodně zápasů, teď z toho například z pohledu konstruktivnosti těžím. Uvidíme, jak se mi bude dařit, co pak bude dál…

Antonín Rosa

Klub: FK Teplice (1998 – ???)
Předchozí kluby: Slavoj Litoměřice (1992 – 1998), FK Chmel Blšany (2007)
Pozice: obránce, stoper
Věk: 25 let (nar. 12. 11. 1986)
Zápasy v lize: 128
Branky v lize: 7
Oblíbený hráč: Rio Ferdinand
Sportovní vzor: Roger Federer