V zimě jsem se v rámci reportáže „na vlastní kůži“ po více než deseti letech sklouznul na „ledových“ bruslích. Bylo to super, akorát je průšvih v tom, že je od ledna teplický zimní stadion zavřený a bruslaři mají v zimním období smůlu. Výtečnou možností jsou tak pro mě a potažmo pro všechny bruslení chtivé Tepličany právě „inlajny“ . V době, kdy venku začíná být krásně, je tento sport vynikajícím řešením pro ty, kteří nechtějí zůstat doma a rádi protáhnou zimou zpohodlnělé tělo.

Pozor na veverky!

V Teplicích se dá bruslit hlavně v Zámecké zahradě, zkušení bruslaři vyžívají okruhu u fotbalového stadionu Na Stínadlech, milovníky čtyř koleček v řadě lze zahlédnout i na parkovištích nákupních center či na hřištích uprostřed sídlišť. Odvážlivci vyjíždějí i na méně frekventované silnice. Vyzkoušel jsem Zámeckou zahradu a také hřiště v Krupce na sídlišti Nad plovárnou. Pro začátečníky, mezi něž patřím, je důležitý povrch. Na hladkém získáte snadněji pocit jistoty, brusle lépe jedou. Hrbolatý povrch je naopak bruslařovým nepřítelem. V Zámecké zahradě není zrovna nejideálnější okruh. Místy je trať perfektní a hladká, hlavně směrem do centra města. Některé části trasy jsou ale hodně nebezpečné a proplétat se v pěkném počasí mezi veverkami a důchodci dá pořádnou fušku. Obkroužit jezírko začátečník během jednoho dne nezvládne. Zprvu je nejdůležitější získat stabilitu a nebát se.

Naučte se brzdit

Pro mě osobně bylo bruslení na betonu úplně něčím jiným, než na ledě. Řekl bych, že pohyb na in-line bruslích je těžší, méně plynulý. Nohy, které nebyly zvyklé na námahu, dostaly zabrat. Při první jízdě bolely už po několika minutách v botě. Velkým šokem pro in-line bruslaře – začátečníka je brzdění. Pravá brusle je sice vybavena na patě jakýmsi gumovým špuntem. Nacvičit s ním správný grif, díky kterému zastavím, ale nebylo jednoduché. Protřelí bruslaři používají různé způsoby brzdění, ty pro mě ale jsou zatím jen „španělskou vesnicí“. Na začátku jsem tak nejčastěji zastavoval o lavičky, přilehlé stromy a jak radí odborníci – člověk se nemá bát sjet do trávy a spadnout do ní. Je to mnohem méně bolestivější, než si rozbít kolena na betonu. Pokud budete jezdit po rovince, tak se vám ale nic nestane a za chvíli si budete jízdu užívat s plnou parádou. Začátečníci by se neměli v žádném případě pouštět do jízdy z kopce. V opačném případě doporučuji nevyrážet na bruslení sólo. Vždy je vhodné mít po ruce někoho, kdo vám poskytne první pomoc. Moje zkušenost s in–line bruslemi dopadla dobře, určitě si je také pořiďte. Pravidelným bruslením si zpevníte svaly a navíc si při sportování vyčístíte hlavu. Kdybych si měl ale vybrat mezi bruslením na ledě, nebo na betonu, bez váhání dám přednost ledu. Stříkajícímu sněhu od brusle při brzdění se nic nevyrovná!


Jak neprohloupit při nákupu bruslí

Před koupí nejdřív zapřemýšlejte, jak často chcete jezdit a také, kolik můžete do nákupu investovat peněz. Vyhněte se levným bruslím, zpravidla se jedná o méně bytelné typy, ve kterých vás budou bolet nohy a vydrží jen pár jízd. Šetření se vám tak záhy pořádně prodraží. Na druhou stranu – když si začátečník pořídí nejmodernější typ, který vlastní profesionálové, nezvolí zrovna nejrozumnější řešení. Nejdůležitější ale je, aby vám bota seděla. Vyhýbejte se nákupu v hypermarketech, jděte spíš do specializovaných prodejen, raďte se s odborníky. A ještě jedno upozornění – pořiďte si také chrániče, a to včetně přilby!