Koho budou volit? „Ve fotbale přece chcete raději přestoupit na západ, než jít na východ. Myslím, že v podobném duchu se hráči rozhodují,“ naznačuje manažer marketingu a PR Martin Kovařík, že Tepličtí dají hlas Jiřímu Drahošovi.

„Volby řeší v kabině v podstatě všichni. V tuto chvíli jsou za fotbalem tématem číslo dva. Hráči i realizační tým volby řešili už na soustředění v Písku a s blížícím se druhým kolem se to ještě stupňuje,“ prozradil mluvčí Kovařík.

Není proto divu, že si jen málokdo nechá možnost volit ujít, i když vyřídit si voličský průkaz není úplně snadná záležitost. „Byla to iniciativa hráčů a trenéra Šmejkala. Řekli, že chtějí volit, i když budou na Kypru. Možnost jít dát hlas existuje, tak jsme zjišťovali, co vše je pro to potřeba udělat,“ říká Kovařík, který byl jedním z prvních, kdo si voličský průkaz zařídil.

Voličský průkaz má vyřízený například brankář Jakub Diviš. „Jsem velmi rád, že nám trenér i klub umožnili volit i na Kypru. I když vím, že pravomoce prezidenta nejsou veliké, není mi lhostejné, kdo naši republiku reprezentuje u nás i v zahraničí.“

Tepličtí vyrazí na Kypr ze Stínadel už v pátek brzy ráno. V šest hodin se vydají do Drážďan, odkud přes Mnichov poletí do Larnaky. Z tamního letiště ale nezamíří přímo do letoviska Agia Napa, ale do Nikósie, kde je české velvyslanectví. Zajížďka? Asi 80 kilometrů.

„Ani nám není jedno, jaké bude směřování naší země v následujících letech, proto jsem rád, že můžeme odvolit na velvyslanectví v Nikósii v rámci našeho soustředění. Já budu volit Jiřího Drahoše. Povedlo se nám poskládat program tak, aby nám to nezasáhlo do tréninkového cyklu, ale i kdybychom měli vynechat jeden trénink, tak bychom nejspíš volit jeli,“ řekl kouč Daniel Šmejkal.

V Nikósii, kde v jediné volební místnosti v prvním kole volilo 39 krajanů, bude v pátek a v sobotu větší nával. Na Kypr totiž kromě Teplic míří i mužstva Liberce a Mladé Boleslavi. „Bavili jsme se o tom, aby se dvě skupiny nestřetly a nemusely na sebe čekat. S velvyslanectvím byla velmi dobrá spolupráce,“ pochvaluje si Kovařík.