Teplice touží zopakovat tučné roky 2003 a 2009, v nichž se radovaly z vítězství v domácím poháru a účasti v pohárové Evropě. Pokud dnes  v semifinálové odvetě porazí Olomouc, bude mít sen mnoha teplických fanoušků zase o něco reálnější obrysy.

„Na Hané jsme první zápas zremizovali 0:0. Musíme tedy vyhrát. Klukům věřím. Dají do toho srdce a postoupí,“ tvrdí věrná fanynka FK Teplice Petra Černá.
A jak to bylo v minulosti? Na jaře 2003 „skláři“ vyřadili v semifinále díky penaltovému rozstřelu České Budějovice. Ve finále pak porazili na Strahově Jablonec brankou Hunala 1:0. O šest let později si žlutomodří poradili v semifinále s pražskou Spartou. Zvládli i finále, ve kterém díky Mahmutovičově trefě vyhráli nad Slováckem také 1:0. Dokáže parta trenér Rady triumfovat i do třetice?

„Se Sigmou půjde o všechno. Finále poháru je pro nás vstupenkou do Evropy. Snad přijde na stadion co nejvíce fanoušků, i když se začíná už brzo odpoledne,“ přeje si dlouholetý příznivec Teplic Jan Hečko co nejpočetnější návštěvu.  

Trenér „sklářů“ Petr Rada je vzhledem k početné marodce, která připomíná spíše vojenský lazaret, se svým týmem v nelehké situaci. Problémy navíc mají klíčoví hráči, namátkou útočník Mahmutovič či defenzivní štít Ljevakovič. Po disciplinárním trestu za čtyři žluté karty se do sestavy sice vrací špílmachr Vachoušek, avšak ze stejného důvodu nemůže hrát krajní bek Ježdík.

„Z marodů to u nikoho nevypadá, že by do čtvrtka měl být na Olomouc připraven. Určitá šance je jen u Vondráška,“ řekl pro klubový web Petr Rada,  trenér FK Teplice.

Tepličtí se nechtějí spoléhat na slušnou výchozí pozici a i doma hrát jen na výsledek 0:0. „Penalty nechceme dopustit, prostě musíme vyhrát v devadesáti minutách a dostat se do finále,“ prohlásil v poslední době ve slušné formě hrající teplický forvard Martin Jindráček.

Kouč souhlasí. „Opticky vypadá výsledek 0:0 venku dobře, ale je nevyzpytatelný. Jdeme do té odvety, jako by se první zápas nehrál, začíná se znovu. Když soupeř vstřelí branku, bude trošku ve výhodě, remíza při vstřelení branky mu zaručuje postup. Bude to o trpělivosti, my se budeme snažit podat stejně kvalitní výkon jako v předešlých pohárových zápasech. Jsme rádi, že jsme se až do konce sezony udrželi ve hře o poháry a uděláme vše pro to, abychom postoupili do finále,“ řekl pro ČTK trenér Petr Rada.

Pohárový sen však živí rovněž na Hané. „Je to strašně blízko. Už jsme ušli celkem dlouhou cestu a byla by škoda, kdybychom to nedotáhli až do finále. Pokusíme se udělat maximum pro to, aby se to povedlo. Každý si pamatuje a uvědomuje si, jaké to je hrát v Evropě. Jsou to super výlety, parádní zážitky, výborní soupeři, takže každý z nás chce postupu do poháru dosáhnout touto cestou,“ uvedl v rozhovoru pro Deník olomoucký obránce Tomáš Janotka.
„Výsledek není pro odvetu úplně špatný. Tím, že Teplice u nás uhrály remízu, ale mají malinkou výhodu. Musíme podat lepší výkon, než když jsme tam nedávno hráli v lize a prohráli 1:3. S takovou hrou bychom ani teď neuspěli. Věřím, že to bude z naší strany lepší a dáme aspoň gól, bez kterého na postup nemůžeme myslet. Nastoupíme v nejsilnějším složení, i když nás trápí zranění. Problémy mají Schulmeister a Rossi,“ dodal olomoucký kouč Petr Uličný.

FK TEPLICE –  OLOMOUC
Výkop: dnes, 16:00 (ČT4).
První zápas: 0:0.
Rozhodčí: Příhoda – Filípek, Mencl.
Předpokládané sestavy:
Teplice: Grigar – Matula (Vondrášek), Lukáš, Smejkal, Rosa – Dolejš, Čajič, Siva, Stožický – Vachoušek – Mahmutovič (Jindráček).
Olomouc: Zlámal – Janotka, Kučera, Škerle, Hála – Navrátil, Rossi, Pospíšil – Schulmeister, Klesnil, Podaný.
Absence: Ježdík (4 ŽK), Ljevakovič, Volek, Šraga, Česlák (všichni zranění), Vondrášek, Mahmutovič, Zoubele (všichni nejistý start) – Petr, Hořava, Koutný (všichni zranění), Rossi, Schulmeister (oba nejistý start).