„Byl to nevydařený podzim,“ chlapsky přiznal Štěpán Vachoušek. O to větší radost měl z výhry nad pražskou Viktorií 2:0. „Zaplaťpánbůh. Byl to bojovný zápas o prvním gólu.“ A ten dal právě Vachoušek.

Ve 37. minutě napálil z vápna odražený míč z voleje a Tepličtí vedli. Jak slavil gól, přiběhl pod hlavní tribunu s rukou u ucha. Gestem reagoval na teplické fanoušky, kteří předtím na hráče pískali a nadávali jim…

Dvě minuty nato vsítil druhý gól hlavou Mahmutovič.

„Chtěli jsme v posledním utkání vyhrát, a to se nám podařilo, což je důležité,“ oddechl si Vachoušek.

Mohl to být ale jiný příběh. Se šťastným koncem pro Pražany. Jenže žižkovský Šťastný mířil v 5. minutě jen do břevna a po něm osamocený Kalod ze sedmi metrů minul.

„Ta porážka mrzí z toho důvodu, že jsme měli snad šest stoprocentních šancí. V Teplicích jsme chtěli vyhrát a podali jsme solidní výkon, v koncovce nám ale chybělo trošku štěstíčka, tak to někdy bývá,“ povzdychl si útočník poražených Petr Švancara.

„Žižkov měl v úvodu dost šancí, kdyby je proměnil, byl by to jiný zápas,“ uznal teplický gólman Tomáš Belic. „Bylo to důležité vítězství,“ zdůraznil slovenský strážce teplické svatyně, který v neděli i díky brankové konstrukci vychytal osmou nulu v sezoně. „Celý podzim jsem hráli dobře v defenzivě, obrana mi pomohla,“ děkoval.

„Žižkovští byli nebezpečný, vlítli na nás a měli plno šancí. My jsme se pak oklepali, dali dva rychlé góly a zápas už jsme měli v naší moci,“ bilancoval Vlastimil Vidlička. „Ve druhém poločasu to nebylo ideální, ale zkušeně jsme to udrželi,“ pousmál se teplický obránce.

Severočeši slibují, že se na jaře ještě poperou o pohárové příčky. Zimu stráví na 8. místě. „Jsme spokojení, že jsme vyhráli a dostali se do lepšího středu. Věřím, že na jaře zaútočíme na lepší příčky,“ doufá Vidlička.

Zatímco z kabiny Teplických duněl vítězný pokřik, v té hostující panovalo dusno.

„V kabině si vyříkáváme některé věci za celou sezonu. Je potřeba si uvědomit, kdo je pro tým platný a půjde do zimní přípravy, ať tady zůstanu já nebo ne. Víme, že fotbal byl od nás dobrý, ale důležité jsou výsledky. Musíme zapracovat na tom, abychom zápasy vyhrávali,“ svěřil se Švancara, vůdce předposledního týmu ligy.

Zatímco trenér poraženého hostujícího týmu Zdeněk Ščasný na pozápasové tiskové konferenci při hodnocení utkání šeptal, na kouči vítězné teplické party Jiřím Plíškovi byla vidět úleva.

„Jsme rádi, že jsme utkání zvládli, že máme tři body. A že manko na týmy ze špičky tabulky není propastné. Na Liberec ztrácíme body čtyři, což by měla být naše motivace do zimní přípravy,“ uvedl teplický trenér Plíšek.

„V úvodu utkání nám chyběla aktivita, na hráčích asi ležela deka, tíha zodpovědnosti, chyběl lepší pohyb. Projevila se i kvalita soupeře a my měli dvakrát štěstí, že jsme neinkasovali. O to víc musím ocenit, že jsme se v polovině prvního poločasu dokázali zvednout, soupeře začali přehrávat. A gól Vachouška musel zahřát u srdce všechny. Pochopitelně nám pomohla druhá rychlá branka. Pak jsme si to pohlídali. Kdyby Mahmutovič a Matula zachovali větší klid, mohlo to být ještě ve větší pohodě.“

Žižkov přezimuje předposlední. „I kdybychom dnes hráli tři zápasy, tak gól nedáme. Tak to někdy je. Bohužel. Nehraje se na krásu, ale na góly. My nedali žádný, proto jsme prohráli. Jsem zklamaný. Do zimní přípravy by se nám šlo lépe s dvanácti nebo čtrnácti body na kontě,“ uvedl na podzim už třetí kormidelník patnáctého týmu prvoligové tabulky. Nechtěl spekulovat, do jaké míry chyběli Vozábal a Stracený.

Jen částečně hostům vyšel záměr hrát aktivně. „Začátek nám vyšel. Ale po standardní situaci jsme dostali gól, za dvě minuty další a pak už to bylo hodně těžké…“

autoři: Pavel Mikeš, Pavel Přibyl, Vlastimil Novotný