Čeští pohároví šampioni se loučí s evropskou scénou dřív, než před losem kdokoliv čekal.

O vyřazení Teplic už před branami základní skupiny Evropské ligy rozhodl jeden gól v nastavení při smolné domácí porážce, ve čtvrtek na horké izraelské půdě se zázrak nekonal. Naději na zvrat v odvetě držel gólman Grigar, jeho spoluhráči však manko vymazat nedokázali. Gól Kleina v 89. minutě přišel příliš pozdě, navíc na něj ještě odpověděl Ben Dajan. Severočeši po remíze 1:1 nepotěšili kouče Jiřího Plíška, který kvůli problémům s vnitřním uchem leží v nemocnici na kapačkách.

„Stalo se to, co jsme si nepřáli. Nechtěli jsme honit výsledek v Izraeli, kde to mají všichni těžký. Mysleli jsme, že si doma vytvoříme lepší pozici,“ povzdechl si Štěpán Vachoušek.

Český tým vstoupil do odvetného utkání aktivně, více nebezpečno však bylo před jeho brankou. V 7. minutě chyboval Vachoušek a zrodilo se přečíslení domácích 2 na 1. Sám hříšník se ale stačil vrátit a gólovou šanci Yeboahovi zmařit. O deset minut později se vyznamenal gólman Grigar, když si poradil s dvacetimetrovým projektilem, který vypálil hrdina prvního utkání Vermuth.

Po půlhodině hry přidali Severočeši na tempu a přišla i jejich první vážnější šance – Kleinova hlavička skončila v náruči Enyeama. Minutu nato mířil těsně vedle Vondrášek. Ohánět se stále musel i na opačné straně Grigar, který krátce po sobě vychytal Zandberga i Yeboaha.

Z kraje druhého poločasu se teplické šance kupily, Vondrášek ani Mareš ale nedokázali z vyložených pozic zápas zdramatizovat. Gólu se hosté dočkali až v 89. minutě díky Kleinovi. Jenže druhý postupový gól už nepřišel, navíc domácí „rudí ďáblové“ opět v nastavení udeřili a senzační vstupenku do Evropské ligy si nenechali vzít.

Hapoel Tel Aviv – FK Teplice 1:1

Poločas: 0:0

Branky: 90+2. Ben Dajan – 89. Klein.

Hapoel: Enyeama – Bondarv, Badir, Da Silva, Ben Dajan – Jadin, Natcho, Vermuth, Zandberg (62. Zaháví) – Yeboah (68. Lala), Šechter (81. Mentešašvili). Trenér: Gutman.

Teplice: Grigar – Vidlička, Lukáš, Klein, Merzič – Mareš (81. Mahmutovič), Ljevakovič (73. Doležal), Vachoušek, Stožický – Hesek (46. Verbíř), Vondrášek. Trenér: Klucký.

Dát gól dřív, byli jsme schopni rozhodnout o postupu, řekl trenér Teplic Klucký

PAVEL MIKEŠ

Tel Aviv - Cesta pohárovou Evropou skončila pro fotbalisty Teplic nečekaně brzy – hned na prvním vyzyvateli Hepoelu Tel Aviv. O postupu izraelského vicemistra do základní skupiny Evropské ligy rozhodl v konečném součtu jediný gól, který vstřelil Vermuth ve 4. minutě nastavení prvního utkání Na Stínadlech. Čtvrteční remíza 1:1 v odvetě na židovské půdě se pak rovnala vyřazení Teplic. „Prohráli jsme si to doma, ten druhý gól byl rozhodující,“ uvědomoval si teplický trenér Zdeněk Klucký.

V odvetě to opět bylo pořádné drama. A znovu v závěru. To když Klein poslal hosty do vedení. V tu chvíli dělil Teplice od zázraku jediný gól. O postupovou naději je ale připravil Ben Dajan. V infarktovém nastavení mohl poslat zápas do prodloužení Verbíř, jeho oblouček se ale snesl kousek za břevno.

„Dát gól o čtvrt hodiny dřív, tak jsem přesvědčený, že ještě jsme schopni vstřelit postupový gól. Bohužel to přišlo až pozdě, domácí navíc potom využili naši otevřenou obranu a vyrovnali. Samozřejmě jsme zklamaní, neměli jsme dobrou výchozí pozici, ale nakonec jsme nebyli daleko od postupu,“ řekl na tiskové konferenci po odvetném utkání Klucký.

„Mrzí to moc, zvlášť když jsme byli v tak špatné výchozí pozici a v odvetě nám chyběl jen jeden gól. Po prvním zápase jsem opakoval, že nejsme bez šancí, protože jsme si to zpackali vyloženě sami. Protože kdybychom nedostali ten druhý gól, tak dnes hrajeme minimálně prodloužení. Pořád jsem věřil v postup, i když ten můj gól přišel dost pozdě. Pak jsme už hráli vabank a oni nás do otevřené obrany zase potrestali,“ svěřil se pro ČTK autor jediného teplického gólu v odvetě Martin Klein.

„Když dal Martin Klein gól, viděl jsem na hodinách, že ještě nějaký čas máme. Ale Hapoel stejně nezazmatkoval. Podrželi míč, nepůjčili nám ho a navíc nám ještě dali gól,“ dodal zklamaný gólman Tomáš Grigar.