Ve středu pozdě večer se teplická parta vrátila z Kypru, ve čtvrtek ráno, těsně před devátou hodinou, přišel trenér jedenáctidenní kyperský pobyt novinářům do slušně zaplněného tiskového střediska v útrobách stadionu Na Stínadlech zhodnotit.

„Já před startem ligy nerad říkám, že je skvělá parta, že byla příprava fantastická… Klima je tu ale fakt vynikající a příprava je od toho, aby mužstvo někam směřovalo a já myslím, že směřuje. Musíme jít svojí cestou a ne se poutat jen k zahajovacímu zápasu s Duklou. Nemůžeme si říkat, že když se nepovede, zbořil se svět. Pochopitelně ho ale zvládnout chceme."

Liga začíná už za týden…
Od pondělí už se budeme v domácích podmínkách připravovat na Duklu. Aspoň dva tréninky bych chtěl večer za umělého osvětlení, abychom si trochu osahali terén i podmínky.

Dukla je na začátek přijatelný soupeř?
Máme před ní respekt, ale ne strach. Má v kádru zkušené hráče Vorla, Gedeona, Pospěcha. Hrají spolu dlouho, mají zažitý styl. My musíme mít touhu vyhrát.

Na podzim Teplice na Julisce prohrály 0:4…
Já ten zápas viděl. Přišel první gól a mužstvo se sesypalo. Je potřeba si vzít ponaučení.

Liga klepe na dveře, vracejí se do ní Baroš, Gecov, Bednář, Kováč, Fenin, Jarolím a další, jaká bude?
Je to sice jiné hráč od hráče, ale všeobecně přinesou něco navíc, přitáhnou lidi, budou oživením. Pokud se Baroš opravdu vrátí do Ostravy, to bude super krok. Nejsou to hráči, kteří se jdou domů jen uklidit.

Bude nejvyšší česká soutěž kvalitnější?
Neříkám, že česká liga patří do špičky Evropy, to bych byl blázen… Ale úroveň má. Plzeň a Sparta kvalitu ukázaly, zaslouží si respekt. Liga má svoji kvalitu, ale že bude vyšší, to nečekám.

Jaká bude sestava Teplic?
Představu bych týden před ligou samozřejmě měl mít, ale jde o to, kteří hráči budou zdravotně v pořádku.

Kdo má potíže?
Lüftner, Vachoušek, Vůch, Čajič, Kaufman. Máme více hráčů, kteří nyní nejsou zcela fit, na druhou stranu je dobře, že se nejedná o problémy zásadní.

V zimě jste získali pro defenzivu Josefa Kaufmana a ofenzivu by měl rozhýbat Francis Litsingi…
Kaufman přišel jako univerzální hráč, který je schopen hrát kdekoliv v obraně. Nejdříve jsem si ho představoval na pravé straně obrany, ale kvůli zranění Lüftnera zaskakoval na stoperu. Navíc Vondrášek začal na pravé straně hrát, co jsem po něm chtěl už během podzimu a jevil se velmi dobře. Je výhoda, že je naše obrana hodně variabilní.

A Litsingi?
Znám ho a kvalitu prokázal i tady. Ještě trochu vázne souhra. Na druhou stranu nechci, aby si všichni mysleli, že právě on sám nás spasí. Měl i jiné  nabídky, jsem rád, že je tady. Řídím se pravidlem, že když přivést cizince, tak musí být kvalitnější než místní hráči a musí být i charakterově dobrý. Rychle do týmu zapadl.

Řekli si o základní sestavu i další hráči, kteří v jedenáctičlenném základu na podzim pravidelně nebyli?
Hodně mile mě překvapil Jindráček, řekl si o místo. Teď bude záležet jen na něm, jak to bude dál.

A další?
Dobře vypadali i Čajič a Strada. Na hraně je Krátký, který potřebuje pravidelně hrát, ale  juniorka je pro něj málo. Přípravu jsem si nechával otevřenou, jestli nevpluje do základní sestavy. Tím, že jsme přibrali nové hráče, tak se cesta teplických mladých fotbalistů  do sestavy zbrzdila. Kdybych byl stoprocentně přesvědčen, že jsou na záchranářskou válku připravení, tak bych je postavil. Jména Lüftner, Filip, Strada, Krátký – to je naše budoucnost.

V úvodu jara nemůže hrát kvůli kartám defenzivní štít Ljevakovič. Často za něj v přípravě naskakoval chválený Čajič.
Tam je variant více – Čajič, Jursa, uvažoval jsem do zálohy i o Lüftnerovi.

Volili jste kapitána? Bude jim Vachoušek nebo Ljevakovič?
Zatím jsme nikoho nevolili.

Jakou roli v týmu bude mít zkušený Vachoušek, který v závěru podzimu moc nehrál?
Trošku ho trápí záda. Vše odtrénoval a patřil k nejlepším. Na podzim dlouho marodil, ale bylo obdivuhodné, jak v době, kdy nehrál, pomáhal všem ostatním.

Jste s kádrem na jaro spokojen?
Každý kádr se dá posílit, ale já jsem spokojen s tím, co tady máme. Zájem na Kypru byl o Mahmutoviče, Jindráčka a Vůcha. Zástupci Plovdivu za nimi přijeli rovnou na hotel, což bylo nestandardní jednání. O Vůcha se zajímal i turecký klub. Není příjemné, když někdo hráčům motá hlavu. Nikdo už ale teď neodejde.

Jaké bylo právě skončené soustředění na Kypru?
Jeli jsme do známého prostředí, do známého hotelu, znali jsme také hřiště, všechno bylo v pořádku. Až na jeden zápas  nám vyšlo o počasí. Soustředění až na čtvrtý zápas, kde by se nám měnil soupeř, proběhlo podle plánu. Zvolili jsme náhradní variantu s trénováním, což jsem osobně uvítal.