Narodil se čtvrt roku před listopadem 1989, fotbalovým dovednostem se vyučil v Teplicích. Na Stínadlech na jaře 2009 do nejvyšší soutěže nakoukl na jeden poločas, poté se před teplické béčko, Českou Lípu a Čáslav dostal do Varnsdorfu, se kterým v minulé sezoně slavně triumfoval ve druhé lize.

„Je otázkou času, kdy se znovu objeví v ligových mančaftech. Pro fotbal dělá maximum a tohle by byla logická odměna jeho přístupu," řekl už na podzim na jeho adresu varnsdorfský trenér Zdenko Frťala. Měl pravdu, Breite, šikovný pracovitý záložník, bude od nového ročníku hrát mezi elitou. Nikoli však v dresu Varnsdorfu, který Synot ligu kvůli nevyhovujícímu stadionu musel vzdát, ale na Stínadlech, kam ho zlákal nově příchozí trenér David Vavruška.

Radime, opět budete hrát na Stínadlech. Jak k vašemu přestupu došlo?

Měl jsem víc nabídek. Nejvíc jsem zvažoval nabídku, díky které bych mohl dál pracovat s trenérem Frťalou. To je jeden z nejlepších trenérů, které jsem poznal. Když ale pak šel trenér Vavruška do Teplic, tak to nebylo dlouhé rozhodování. Znám to tu velmi dobře, vyrostl jsem tu.

Za Teplice jste nastoupil v posledním utkání ročníku 2008/2009 v Českých Budějovicích. Jaké to tehdy bylo?

Byly tu velké osobnosti, Verbíř, Vachoušek, Doležal. Pro mě hlavně bylo ctí si s nimi zahrát.

Když jste pak z Teplic odešel, říkal jste si, že už jsou pro vás Stínadla ztracená?

Asi jo, takové myšlenky tam už asi byly. Ale vždycky v koutku duše věříte, že se můžete vrátit. Jsem rád, že k tomu došlo, že jsem teď tu šanci dostal.

A kdyby David Vavruška zůstal v Liberci a chtěl vás do Slovanu, kýval byste?

Na 95% bych šel za Zdeňkem Frťalou do Podbrezové.

Nelákala by vás Evropská liga se Slovanem?

Kdo nezažil trenéra Frťalu, neví, jaký to je člověk. Moc jsem si ho vážil za to, co udělal pro Varnsdorf, pro nás kluky, co jsme tam hráli. Díky němu jsme se dostali až na vrchol. Než k nám přišel, mysleli jsme si, že máme i na Real Madrid. Frťo nás vrátil do reality. Vše, co jsme dokázali, byla jeho zásluha.

Pořád vás štve, že vedení Varnsdorfu nakonec první ligu odmítlo?

Je to smutný. Připadám si, jak kdybychom nic nedokázali. Celý rok se o něco snažíte a pak to takhle dopadne.

Znáte Davida Vavrušku?

Ano, z dorostu Teplic. Je to také velmi kvalitní trenér. Věřím, že to s ním bude klapat, že budeme hrát nahoře.

Stal jste se nejlepším hráčem druhé ligy. Nebude pro vás tohle ohodnocení jakýmsi závažím?

Neřeším to. Na hřišti se budu snažit odvést maximum. Je hezké tu cenu vyhrát, ale teď jsem tady, chci tu odvádět co nejlepší výkony.

Jaký post vám nejvíce vyhovuje?

Je mi to v podstatě jedno. Hrál jsem vše. Kam mě trenér postaví, tam budu hrát. Nejvíce mi asi vyhovuje hrát střed zálohy.

„Měl jsem Radima připraveného už do Liberce. Tím, že se to se mnou zvrtlo, tak šel do Teplic. Znám ho strašně dlouho, už z mládeže. Velmi vyzrál jako hráč i jako člověk. Líbilo se mi, jak pracoval ve Varnsdorfu. Z nosiče vody se stal lídr mužstva. Jezdil jsem na zápasy Varnsdorfu, měsíc od měsíce se lepšil. Je použitelný na více místech, stal se z něj univerzál. Není líný, nepočítá kroky. První myšlenka je vždy taková, aby hrál dopředu. Už to není nosič vody, ale osobnost."                                                     David Vavruška, trenér FK Teplice