„Konečné rozhodnutí ještě nepadlo, jednání nyní probíhají a nejsou u konce. Smlouva mi tady vyprší 30. června, takže ještě máme prostor nějakých devět dní. Času je tedy dost,“ říká za měsíc 32letý špílmachr FK Teplice. Mimo jiné si zahrál za francouzský Olympique Marseille či rakouskou Austrii Vídeň. Právě další možná vidina zajímavé zahraniční štace Vachouška vedle současného teplického angažmá láká.

Štěpáne, do kdy chcete mít ohledně vaší fotbalové budoucnosti jasno?
Do konce června bude určitě rozhodnuto.

V pondělí jste se na Stínadlech hlásil na zahájení letní přípravy FK Teplice. Jaká je tedy nyní situace?
Nějaké nabídky existují, ale ve hře je teď více variant.

S teplickým klubem jste úzce spojen, experti i fanoušci vás považují za místního patriota a už také ikonu. Jaké jsou z tohoto pohledu vaše osobní pocity?
Osobní pocity? V Teplicích jsem doma, mám tady domov a nemám žádnou vyloženou potřebu utíkat. Na druhou stranu, pokud by pro mě a moji rodinu přišla zajímavá zahraniční nabídka, tak by se vidělo. Ale jak říkám, mám rodinu, kluci už tady chodí do školy a už se nechci rozhodovat pouze podle sebe. Celou kariéru chodila rodina za mnou, teď už nastala doba, kdy se chci koukat i na ni a o to je rozhodování těžší.

Možná by se našla kompromisní alternativa, například angažmá v nedalekých Drážďanech…
Od Drážďan žádnou nabídku do druhé bundesligy nemám. Určité možnosti jinde jsou, ale jak říkám, prvotní je, že jsem v pondělí začal tady s Teplicemi. Je tady nový trenér, nová výzva. Za trenéra Rady jsem tady tenkrát po návratu z Austrie začínal, ale moc jsem si ho tehdy neužil. Uvidíme. Snad to do třetice bude jiné.

Může hrát právě nedávná trenérská rošáda v FK Teplice ve vašem konečném rozhodování nějakou zásadní roli?
Změna trenérů? Po trenéru Plíškovi přišel trenér Rada. Samozřejmě. Před lety jsem se z Rakouska vracel do Teplic kvůli trenéru Radovi. Dobře ho znám, on zná mě. Vím, co od něho můžu čekat, a opačně. Všechno fungovalo, pak mu přišla fantastická nabídka do nároďáku… Tak uvidíme teď.

Říkal jste, že jste se na zkušeného trenéra Petra Radu těšil. Jaký je to kouč?
Z pohledu hráče je to férový trenér. Tvrdý trenér, který vyžaduje morálku a samozřejmě stoprocentní přístup. On je trenér, který práci dělá absolutně naplno a to samé chce i od hráčů.

Asi každý tady na stadionu cítí, jak zásadně se po příchodu staronového kouče změnila atmosféra. „Komorní Plíškovu éru“ střídá jiná. Přijde mi, že je tady najednou rušno. Je patrné, že je impulzivní kouč Rada opět tady. Vnímáte to podobně?
Já jsem přišel na stadion jako první a hned jsem ho slyšel. Je znát, že tady zase je. Myslím si, že se na něj všichni těšíme a že spolupráce bude na výborné úrovni.

Liga začne na konci července, máte čas po večerech sledovat reprezentaci do 21 let na mistrovství Evropy v Dánsku? Vy jste jako kapitán vedl tento tým na šampionátu před devíti lety a nakonec jste v roce 2002 přivezli zlaté medaile. Může jít současná generace ve vašich šlépějích?
Kluci mají na mistrovství Evropy výborně nakročeno. Mají perfektní a skvěle poskládaný mančaft, který má velkou šanci celý šampionát vyhrát. Je důležité, že spousta z nich stabilně hraje první ligu. Nejdůležitější zápas je čeká dnes proti Švýcarsku. Pokud ho zvládnou, pak věřím, že si ve finále zahrají opět proti Španělsku a vrátí mu porážku ze základní skupiny tak, jak jsme ji tenkrát my vrátili Francii.

Ke zlatu musí zvládnout ještě dva krůčky, k účasti na olympijských hrách v Londýně 2012 jediný. Jak těžké to podle vás bude?
Je důležité, že i když prohrávali 0:1 s Anglií, tak že zápas dokázali otočit. Teď je čekají poslední bitvy, které budou určitě nejtěžší. Síla mančaftu je ale vidět. Mohou to zvládnout.